Domy energooszczędne w ostatnich latach wydawały się czymś nowatorskim, ale już niedługo, bo od 2021 r. według europejskiej Dyrektywy będą wymogiem. Od tego czasu, warunki dotyczące budowy domów w Polsce będą bardziej rygorystyczne. Obowiązkiem będzie budowa domów w standardzie energooszczędnym, które cechują się tym, że mają mniejszy wpływ na środowisko. Wybudowanie domu energooszczędnego będzie wymagało większych nakładów finansowych. Jednak patrząc na to z perspektywy czasu, jest to inwestycja długoletnia, ze względu na ograniczenie zużywanej energii i co za tym idzie – kosztów.
Jaki powinien być dom energooszczędny?
W domach energooszczędnych zwykle jest prosty dach, a ściany są bez żadnych zbędnych załamań. Projektanci oferują wiele ciekawych i nowoczesnych propozycji. Oryginalne budynki bezpieczne dla środowiska cieszą się ogromnym zainteresowaniem i coraz więcej osób jest chętnych na takie rozwiązanie. Gotowe projekty domów energooszczędnych charakteryzują się bezpieczeństwem, komfortem oraz trwałością, jednak jeśli klienci oczekują indywidualnych rozwiązań, to bez problemu projekt można dostosować do osobistych wymagań. Taki dom, aby był w pełni ekonomiczny, powinien być odpowiednio usytuowany oraz mieć właściwie zaprojektowane wnętrza. Tutaj ważnym czynnikiem jest to, aby nie tylko zmniejszać zużycie energii, ale również odpowiednio ją spożytkować. Dlatego do projektu najlepiej wybrać firmę z długoletnim stażem, która specjalizuje się w budowaniu domów energooszczędnych.
Jakie są zalety posiadania domu energooszczędnego?
Decydując się na projekt domu energooszczędnego, przede wszystkim mamy pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że w takiej przestrzeni panuje przyjazny klimat. Dzięki odpowiedniej wentylacji jest ciągły dostęp do świeżego powietrza oraz równomiernej temperatury. W domu energooszczędnym, w przeciwieństwie do budynku murowanego nie ma wilgoci oraz nie powstaje pleśń.
Najnowsze komentarze