Jak prawidłowo zbroić ławy fundamentowe?

Fundamenty to podstawa całej budowli – od nich zależy stabilność całej konstrukcji, dlatego muszą być zaplanowane z najwyższą starannością o szczegóły. Podpowiadamy jak na tym etapie uniknąć błędów.

Ławy fundamentowe

Pod budowę domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się wykonanie ław betonowych. Aby beton był wytrzymały i odporny, najczęściej zbroi się go zbrojeniami – nie jest to kosztowne, a znacznie podnosi ochronę na pękanie. Ławy tworzy się bezpośrednio na gruncie lub na deskowaniu. Inne rodzaje ław to te wykonane z betonowych bloczków, cegieł czy z zastosowaniem zbrojeń poprzecznych. Innym rodzajem są kotwy gruntowe dla ustabilizowania powierzchni.

Należy pamiętać o tym, że fundamenty są narażone na działanie czynników zewnętrznych, wilgoci, wody i wielu innych.

Zbrojenie ław fundamentowych

Dla ławy utworzonej na deskowaniu musi w dolnej części wykopu być zostawione po około 10 – 15 centymetrów z każdej strony. W przypadku ławy robionej na gruncie robi się je na wymiar. Zbrojenia są podstawą w solidnym ustabilizowaniu ścian budynku.

Najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu fundamentów

Pierwszym poważnym błędem w tworzeniu fundamentów jest brak wiedzy o posadowieniu budynków dla lokalnych warunków gruntowych – obciążenia takie jak ciężar samego budynku, wiatr czy śnieg zagrażają konstrukcji. Ważna jest również wiedza na temat rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych, po to aby stworzyć odpowiednią ilość odwiertów.

Kolejnym z błędów jest zbyt płytkie umiejscowienie ław fundamentowych, które muszą być osadzone niżej niż głębokość przemarzania. W odwrotnym przypadku trwałość fundamentów może zostać zagrożona – naprzemienna ujemna i dodatnia temperatura może spowodować spore szkody w konstrukcji.

Następnym poważnym błędem jest niewłaściwe zazbrojenie dokumentów, czyli umieszczona liczba prętów, która musi mieć odpowiednią średnicę i mieć odpowiednią gęstość. Zbrojenia muszą być wcześniej uwzględnione w projekcie.