Popularne dodatki do salonu. Jakie warto wybrać?

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Warto więc poświęcić trochę uwagi planując jego dekoracje. Ważne, by wystrój salonu był zarówno estetyczny, jak i praktyczny. Jakie dodatki do domu warto wybrać?

Jak planować dodatki do salonu?

Planując wystrój salonu, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim styl, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Każdy dodatek musi z nim współgrać. W ten sposób unikniemy chaotycznego miszmaszu. Zamiast tego uzyskamy efekt przemyślanego wnętrza.

Na jaki wystrój salonu się zdecydować?

Ostatnie lata wyniosły na wyżyny kilka rodzajów stylu. Wszędzie rządziły stylizacje wnętrz w stylu boho, skandynawskim lub industrialnym. Wystrój salonów również nie uniknął wpływów tej mody. Modne dodatki do pokoju dziennego nawiązywały do natury lub modernizmu. Obecnie wciąż dekoracje do domu pozostają pod wpływem tych trendów. Zostały one jednak zmodyfikowane tak, by wnosić w wystrój salonu spokój i ciepło. Widzimy to na przykład wśród projektów Kare Design oraz wśród innych modnych dodatków.

W tym roku jednak trendy nieco się zmieniają. Decydując się jakie dekoracje do salonu kupić musimy brać to pod uwagę. Style, które zyskują na popularności to:

  • Art deco,
  • Glamour,
  • Rustic modern.

Art Deco

Art deco to styl nawiązujący do początków dwudziestego wieku. Wyróżnia go mieszanka modernizmu i przepychu. Te na pozór sprzeczne elementy sprawiają, że bardzo łatwo o wyposażenie salonu w tym stylu. Zwłaszcza jeśli wystrój zainspirowany poprzednimi sezonami utrzymany jest w stylu modernistycznym lub industrialnym.

Jakie dekoracje pasują do takiego salonu? Przede wszystkim te o mocnych, zdecydowanych barwach. Nie muszą być to kolory krzykliwe. Równie dobrze sprawdzi się czerń. Dodatek do wnętrza art deco często ma też wysoki połysk lub wykończony jest złotem. Odnajdą się tu także brokat i cekiny.

Glamour

Podobne założenia ma styl glamour. Tutaj także przepych łączy się ze spojrzeniem wstecz. Wyposażenie salonu nawiązywać tu będzie jednak raczej do Złotej Ery Hollywood, czyli do połowy XX wieku. Tak jak wtedy, dziś także glamour stanowi odpowiedź na królujący wcześniej minimalizm. Dodatek do wnętrza glamour to najczęściej wysokiej jakości błyskotka. Nowoczesne dodatki wykonane powinny być z dobrej jakości materiałów. Podkreślają one zamożność wnętrza oraz korespondują z praktycznością i użytecznością, których dziś szukamy.

Rustic modern

Styl rustykalny znany jest każdemu. To sielskie wnętrza, nawiązujące do wyglądu wiejskiej chaty. W stylu rustic modern ten typ wnętrza łączony jest z nowoczesnością. Można uzyskać taki efekt na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest modernistyczne wnętrze wyposażone w rustykalne dodatki. Sprawdzą się tu świetnie elementy z drewna i kamienia. Możemy postawić zarówno na donice, jak i naczynia czy figury. Wszystko zależy od naszego gustu i potrzeb.

Odwrotnie sytuacja wygląda wtedy, gdy wnętrze rustykalne urządzamy nowocześnie. Wtedy zostawiamy drewniane podłogi i ściany. Do tego dodajemy natomiast nowoczesne dodatki.

Najmodniejsze dodatki do domu

Wśród królujących w tym sezonie stylizacji znajdziemy zarówno nowości, jak i ponadczasową klasykę. Zmieniło się jednak nieco nasze podejście do organizowania przestrzeni. Inaczej wyposażamy też pomieszczenia w modne dodatki do domu. Wynika to z tego, że spędzamy obecnie w naszych mieszkaniach coraz więcej czasu. Dekoracje mają więc już nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim służyć. Prym wiodą dodatki o ładnym wyglądzie i wygodne w użytkowaniu, takie jak projekty Kare Design.

Modne dodatki do salonu

Modne dodatki do wnętrz rządzą się tymi samymi prawami co dekoracje do domu. Nic więc dziwnego, że szukamy obecnie głównie obłych, bezpiecznych kształtów oraz kojących kolorów. Jeśli chodzi o materiały, zdecydowanie królują miękkie, przytulne tkaniny.

Owale i koła

Szukając dodatków do salonu, w tym sezonie stawiamy przede wszystkim na obłe kształty łagodzące przestrzeń. Wiele takich znajdziemy wśród projektów Kare design. Będą to przede wszystkim talerze, lustra i pufy.

Innym sposobem na realizację tego trendu są kule i koła. Modne dodatki do domu w tym sezonie to między innymi poduszki przypominające piłki. Abażury lamp będą okrągłe lub zrezygnujemy z nich zupełnie, stawiając na małe, koliste żarówki.

Często decydować się będziemy na materiały nawiązujące do natury, której tak nam dziś brakuje. W Kare design odnajdziemy tę modę w deseniu talerzy i kubków.

Nasza tęsknota za naturą przełożyła się także na miłość do roślin. Mieszkania wypełniają kwiaty. Przeważnie będą to rośliny żywe, doniczkowe. Nie każdy jednak ma rękę do roślin. Nic straconego. Równie modne są obecnie sztuczne kwiaty. Ich zaletą jest to, że są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Sztuczne kwiaty nie potrzebują podlewania ani odżywiania. Nieistotne jest także w ich przypadku stanowisko. Sztuczne kwiaty możemy postawić nawet w najciemniejszym salonie. Warto postawić też na rośliny. Zarówno żywe, jak i sztuczne, przypominać powinny kiście winogron.

Linie i geometryczne kształty

Linie to obecnie jeden z najmodniejszych deseni. Miękkie, koliste, rysowane liniami kształty znajdziemy dosłownie wszędzie. Nawiązują one przede wszystkim niezwykle modnego obecnie stylu art deco.

Bardzo często w ten deseń ubrane będą dodatki i dekoracje, ale także i meble. Liniami obrysowane będą talerze, filiżanki, a także stoliki i lustra. Znajdziemy je na wiszących w modnych salonach grafikach, a także na deseniach materiałów. Często możemy zakupić tego typu obrazy autorstwa znanych grafików. Równie dobrze sprawdzą się także dzieła mniej znanych artystów lub nawet stworzone samodzielnie. Będzie to dodatkowo korespondować z silnym obecnie nurtem indywidualizmu.

Dodatki w formie mebli

Dodatki w salonie

Źródło: Freepik.com

Jeśli chodzi o meble w roli dodatków, to powinny one być wygodne. Obicia wykonane niech będą z miękkiego, przytulnego materiału. Kolory powinny być łagodne, wprowadzające do wnętrza harmonię i spokój. Jeśli zdecydujemy się na kolory odważne, niech nawiązują do stylu art deco lub glamour.

Obecnie królują także fakturowane meble i dodatki. W Kare design znajdziemy takie w formie talerzy, szafek nocnych, wieszaków i rzeźb. Elementy te są ciekawe w dotyku i łagodnie stymulujące. Na meblach pojawiają się desenie znane dotąd ze ścian lub drobnych dodatków, takich jak kosze.

Warto zestawić je z dodatkami w takim właśnie stylu, aby podkreślić ich wygląd. Jednak nie jest to jedyne wyjście. Fakturowane dodatki pasują świetnie do stylu rustic modern. Wówczas zestawić je możemy z zupełnie nowoczesnym wnętrzem.

Powrót do przeszłości

Modne dodatki do wnętrza nie mogą obejść się także bez wspomnienia wstecz. Na topie są obecnie dodatki znalezione na strychu lub odziedziczone po babci. Koronki, kwiatowe desenie i hafty znajdziemy dziś wszędzie. Ujawniają one naszą tęsknotę za czasami, gdy życie było prostsze.

Pożegnanie z minimalizmem

Modne dodatki do salonów mogą przybierać dziś przeróżne formy. Warto jednak pamiętać o jednym. W tym sezonie stawiamy na maksymalizm i wyrażanie siebie. Żyjemy tylko raz, więc nie ma czasu na oszczędność w byciu sobą. Wnętrza, w których żyjemy, niech głośno o tym krzyczą.