Stelaże podtynkowe – jak wybrać odpowiedni?

Urządzanie łazienki wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji, tym bardziej, że trendy i propozycje producentów nieustannie się zmieniają. Mimo dynamiki panującej na rynku, w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się stelaże podtynkowe. To rozwiązanie estetyczne, łatwe do utrzymania w czystości i nowoczesne. Jak wybrać odpowiedni stelaż podtynkowy? Czym różnią się poszczególne warianty? Dowiedz się więcej na ten temat.

Stelaże podtynkowe wykorzystuje się do montażu misek WC (to najpopularniejszy wariant), pisuarów i bidetów, a także umywalek – głównie w toaletach publicznych i łazienkach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie modele oferuje Castorama – sprawdź na: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/wc/stelaze-podtynkowe.html.

Stelaż podtynkowy – co to jest?

Stelaż podtynkowy to metalowa rama, do której montuje się ceramikę łazienkową. Dzięki niemu wszystkie elementy podłączeniowe i akcesoria uzupełniające znajdują się za ścianą, co zwiększa estetykę łazienki i sprawia, że wnętrze prezentuje się przestronniej. Znacznie łatwiej jest także wyczyścić okolice toalety.

Rodzaje stelaży podtynkowych

Aby wybrać odpowiedni stelaż WC, w pierwszej kolejności należy określić typ zabudowy. Na rynku znajdują się stelaże przeznaczone do zabudowy lekkiej lub ciężkiej. Najczęściej poszczególne modele różnią się konstrukcyjnie, dlatego już na samym początku należy określić, w jaki sposób będą w łazience umieszczane.

  • Stelaż przeznaczony do zabudowy ciężkiej umieszczany jest bezpośrednio w ścianie: konieczne jest więc wykucie otworu, umieszczenie systemu spłukiwania i wszystkich innych elementów, a następnie zamurowanie wolnej przestrzeni. Wymaga to nieco więcej pracy, ale właśnie tę opcję rekomenduje się w przypadku małych wnętrz o ograniczonym metrażu, w których każdy centymetr jest na wagę złota.
  • Stelaż do lekkiej zabudowy jest łatwiejszy w montażu, ponieważ rama umieszczana jest na podłodze lub ścianie, a następnie obudowana profilami i płytami kartonowo-gipsowymi. W ten sposób można stworzyć estetyczne wykończenia bidetu lub toalety, na przykład formując dodatkową półkę.

Po określeniu typu montażu zastanów się, czy wybrać stelaż podtynkowy uniwersalny czy z dodatkiem miski wiszącej. Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant, będziesz mieć pewność, że każdy element montażowy będzie do siebie pasował. Szeroki wybór produktów pozwala jednak na samodzielne dopasowanie – upewnij się tylko, czy rozstaw szpilek stelaża oraz rozstaw otworów w misce jest zgodny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając stelaż podtynkowy?

Wybór odpowiedniego typu stelaża w dużej mierze wpływa na sprawny montaż systemu spłukiwania. Na określeniu wariantu sprawa wcale się nie kończy. Zwróć uwagę także na:

  • dopasowany do rodzaju armatury stelaż podtynkowy: WC, bidet czy pisuar wymagają nieco innej konstrukcji; niektóre wersje są wyposażone w uchwyty do montowania baterii umywalkowych,
  • zakres regulacji miejsc montażowych pozwalający na umieszczenie zestawów podtynkowych na odpowiedniej wysokości,
  • okres gwarancji,
  • liczbę przyłączy wody,
  • tryby spłukiwania,
  • sposób obsługi spłuczki.

Szczególnym typem stelaża jest wariant podokienny o nieco mniejszej wysokości – wynoszącej ok. 80 cm. Dzięki temu umieścisz całą konstrukcję niżej, pod parapetem.

Jeżeli kupujesz zestaw podtynkowy, powinien on zawierać pełne dodatkowe wyposażenie niezbędne do tworzenia systemów sanitarnych. To na przykład mata wygłuszająca lub przycisk do spłukiwania.

Zalety i wady stelaży podtynkowych

Stelaże podtynkowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala schować mało estetyczne elementy w zabudowie. W ten sposób oszczędza się miejsce i ułatwia sprzątanie. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że ewentualna awaria będzie wiązała się z koniecznością skucia całego fragmentu ściany lub płytek i zwiększonymi kosztami remontu. Właśnie dlatego na stelażach nie warto oszczędzać – wybieraj sprawdzonych producentów, takich jak niemiecka marka Grohe lub szwajcarski Gerberit.

Stelaże podtynkowe często wyposażone są w dodatkowe udogodnienia: zabezpieczenie przed rozszczelnieniem spłuczki, możliwość regulacji pojemności zbiornika oraz kilka zakresów spłukiwania.

Czy stelaż podtynkowy jest bezpieczny?

Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem i trwałością tego rozwiązania. Ten temat należy rozpatrywać dwutorowo: po pierwsze, uwzględniając dostęp do podzespołów w wypadku awarii, po drugie, weryfikując nośność całej konstrukcji.

W pierwszym przypadku odpowiedź jest uspokajająca. Stelaże podtynkowe dobrej jakości zaprojektowane są z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Oznacza to, że wszystko, co ukryte, nie powinno cechować się awaryjnością. Z kolei elementy, które mogą wymagać interwencji, dostępne są z poziomu spłuczki – wystarczy zdjąć przedni panel. W drugiej kwestii także nie ma powodów do obaw. Stelaże, mimo że wiszą, mają zweryfikowaną nośność sięgającą nawet 400 kilogramów.