Jak się pozbyć mchu z trawy?

Trawa to piękna ozdoba naszego ogrodu, jednak wyhodowanie i dbanie o nią wcale nie jest tak proste. Wymaga dużej ilości czasu i pracy. Jedną z oznak świadczących o tym, że trawa nie jest zdrowa, może być mech. Jak można się go pozbyć?

Mech na trawniku – zmora ogrodnika

Mech w trawie może dać się we znaki nawet najbardziej doświadczonym ogrodnikom. Im słabsza jest trawa, tym chętniej mech się w niej zadomawia. Dlatego jego obecność może świadczyć między innymi o chorobach trawnika bądź o przemarznięciu. Mech pojawia się jednak także w innych sytuacjach – gdy pH gleby jest kwaśne, murawa jest zbyt wilgotna lub zbyt zacieniona bądź gdy sam trawnik jest zbyt rzadki. Mech z łatwością znajdzie sposób, by rozrosnąć się pośród traw. Jak zatem się go pozbyć?

Wyciągnij wnioski

Jeśli mech zaczął pojawia się na trawie, zadziało się się z to z konkretnego powodu. Zastanów się zatem, co mogło być tego powodem i zwalcz przyczynę, a nie same objawami. Jeśli poziom pH w glebie okazał się zbyt niski (poniżej 6 – sprawdzisz to za pomocą testów dostępnych w sklepach ogrodniczych), konieczne jest jego uregulowanie. Wapno do trawników będzie zatem najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zaś problemem jest nadmierna wilgoć, uwielbiana przez mech, musisz zapewnić ziemi zarówno ujście wody jak i dopływ powietrza. Konieczne będzie zatem skorzystanie z aeratora do ogrodu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy trawnik nie ma ograniczonej dostępności do słońca. Mech rozrasta się bowiem przede wszystkim w cieniu.

Przede wszystkim nawóz

Mech pojawia się głównie tam, gdzie trawa jest osłabiona. Dlatego najlepszym sposobem na walkę z nim jest odpowiednia pielęgnacja trawy. Konieczne jest zatem regularne koszenie i korzystanie z wysokiej jakości nawozów do trawników, które pomagają wzmocnić źdźbła.

Pielęgnacja trawy to najlepszy sposób na uniknięcie rozrastania się mchu. Pamiętaj, że lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. Więcej na temat odpowiedniej ochrony ogródków dowiesz się na Lovethegarden.com.