10 najpiękniejszych pnączy

Rośliny pnące nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Z uwagi na to, że rosną w górę, nie potrzebują wiele miejsca na rabacie. Świetnie urozmaicają ogród, porastają pergole, altany, kraty. Co ciekawe, wiele dostępnych na rynku roślin pnących można z powodzeniem uprawiać również w doniczkach. Jakie pnącza uznawane są za najpiękniejsze? Na co się zdecydować, chcąc stworzyć ogród, który oczaruje wszystkim?

1. Glicynia

Bez wątpienia jest to najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe pnącze ze wszystkim, jakie obecnie znaleźć można w sklepach ogrodniczych. Określana również mianem wisterii zachwyca ogromnymi kwiatami, których każdego roku wypuszcza całe mnóstwo. Decydując się na glicynię, należy pamiętać, że jest to roślina wymagająca. Przede wszystkim – z uwagi na grube pędy i wysokość nawet do dwudziestu metrów – wymaga mocnych podpór. Najlepiej sprawdzają się te metalowe. Zachwycające swoim wyglądem kwiaty, które zebrane są w grona, pojawiają się od maja do czerwca. Glicynia najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, które osłonięte są od wiatru. Lubi glebę żyzną, ale przepuszczalną. Wymaga silnego nawożenia, a w okresach bez deszczu również odlewania.

2. Clematis

Clematis, czyli powojnik to duża grupa rośli pnących, które różnią się między sobą wielkością i kolorem kwiatów. Obecnie jest to jedno z bardziej popularnych w Polsce pnączy. Znanych jest przeszło pięćset gatunków, co sprawia, że każdy zainteresowany ma szansę znaleźć ten idealnie pasujący do ogrodu. Wyróżnia się clematisy wczesno kwitnące, późno kwitnące, a także zimozielone. Te ostatnie pokrywają się kwiatami w okresie od grudnia do lutego. Większość powojników najlepiej czuje się na stanowiskach żyznych. Wymagają obfitego podlewania – okresy suszy znoszą źle. Dobrym sposobem na to, aby ochronić korzenie przed przesuszaniem jest obsadzenie innymi roślinami bądź wysypanie ziemi wokół korą.

Powojnik Clematis Polish Spirit znajdziesz na https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Powojnik-CLEMATIS-Polish-Spirit/2167.

3. Kobea pnąca

Kobea pnąca to kolejne piękne pnącze, które w swoim ogrodzie warto mieć. Sępota – bo pod taką nazwą również występuje kobea – to roślina o niewielkich wymaganiach. Jej niewątpliwym atutem jest wysoka odporność na szkodniki. Dostępne są odmiany zakwitające na biało, czerwono, różowo oraz fioletowo. Najwięcej kwiatów kobea wypuszcza wówczas, gdy rośnie na stanowisku słonecznym. Zachwyci również w półcieniu, ale wtedy kwiatów będzie znacznie mniej. Z uwagi na to, że jej pędy są kruche należy wybrać dla niej stanowisko osłonięte od wiatru.

4. Milin amerykański

To kolejne pnącze, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kwitnących roślin pnących. Kwiaty milinu zachwycają swoim kształtem: przypominają trąbkę. Dostępne są odmiany zakwitające na:

  • czerwono;
  • pomarańczowo;
  • żółto.

Roślina zachwyca kwiatami od lipca aż do końca września. Decydując się na tą roślinę, należy pamiętać, że w ostre zimy może przemarzać. Dlatego warto wybrać dla milinu zaciszne miejsce.

Milin amerykański do kupienia na https://www.podkarpackiesady.pl/byliny-i-trawy-ozdobne/548-milin-amerykanski-flamenco.html.

5. Hortensja pnąca

To pnącze, które doskonale sprawdzi się w zacienionym ogrodzie. Dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i miejscach całkowicie zacenionych. Ozdobą hortensji pnącej są duże kwiaty w białym kolorze. Jej pędy są bardzo grube, co sprawia, że wymaga mocnych podpór.

6. Róża pnąca

Niektórzy właściciele ogrodów uważają, że to absolutna podstawa, jeśli chodzi o rośliny pnące. Wybierać można między odmianami zachwycającymi kwiatami w różnym kolorze. Hitem są jednak czerwone róże pnące, którym urody nie odmówi nikt. Róża pnąca zawsze wymaga podpór, ale plusem jest to, że nie muszą one być tak mocne, jak na przykład w przypadku innych roślin pnących.

Sadzonki róży pnących dostępne tutaj – https://www.podkarpackiesady.pl/28-roze-pnace.

7. Akebia pięciolistkowa

To pnącze, które nie jest jeszcze zbyt znane. Tymczasem jest naprawdę piękne. Ozdobne są nie tylko kwiaty, ale również młode pędy, które mają fioletowy kolor.

8. Cytryniec chiński

To pnącze, które przypadnie do gustu wszystkim ceniącym rośliny o leczniczych właściwościach. Ozdobne w przypadku tej rośliny są nie tyle kwiaty, co pojawiające się po przekwitnięciu czerwone owoce. Roślina ta najlepiej udaje się w półcieniu.

Cytryniec chiński do kupienia na https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Cytryniec-Chinski/1078.

9. Wiciokrzew

To kolejne popularne pnącze, które występuje w wielu odmianach i gatunkach. Zachwyca nie tylko urodą kwiatów, ale także ich zapachem, który szczególnie intensywny jest wieczorem.

Jeden z popularnych wiciokrzewów to wiciokrzew Henry’ego do kupienia na https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Wiciokrzew-HENRYEGO/920.

10. Wilec trójbarwny

To pnącze zaliczane do roślin jednorocznych. Sprawdzi się świetnie w niewielkim ogrodzie. Jest łatwe w uprawie, a całe lato zachwyca kwiatami:

  • różowymi;
  • niebieskimi;
  • fioletowymi.

Rośnie naprawdę szybko. Dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Wymienione rośliny pnące można uznać za najpiękniejsze. Nie oznacza to jednak, że inne nie zasługują na uwagę.

Więcej roślin pnących znajdziesz na https://www.podkarpackiesady.pl/77-pnacza.