Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?

Meble do kuchni zwykle muszą wystarczyć na długo i są wymieniane jedynie podczas gruntownego remontu, dlatego ich wybór wymaga przemyślenia. Dobrze rozplanowane i funkcjonalne będą dobrze służyć przez wiele lat.

Meble do kuchni powinny być przede wszystkim wytrzymałe, gdyż są często i przez wiele lat – nawet kilkanaście – eksploatowane. Ponadczasowym rozwiązaniem jest np. blat drewniany i solidnie wykonane szafki odporne na odbarwienia, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Drewniane meble kuchenne – ponadczasowe i solidne

Wyróżniamy kilka rodzajów kuchennych mebli drewnianych – to m.in. meble z litego drewna, z popularnej płyty MDF oraz ze sklejki. Najlepszym wyborem są meble wykonane z litego drewna oraz blat drewniany (dębowy, bukowy, jesionowy lub z drewna egzotycznego). Ich powierzchnia jest lakierowana lub woskowana.

Meble z naturalnego drewna są szlachetne, ponadczasowe, łatwe w pielęgnacji i odnowie, podatne na obróbkę, barwienie itd. Wymagają jednak regularnej pielęgnacji – konserwowania i odnawiania. Najbardziej wytrzymałe są gatunki liściaste.

Meble z płyty MDF – popularne rozwiązanie

Płyta MDF cieszy się ogromną popularnością w aranżacjach wnętrz – nie tylko w kuchni, ale też w salonie czy sypialni. Produkowana jest z drobno zmielonego drewna z dodatkiem związków organicznych, które następnie są prasowane w wysokiej temperaturze. Poza tym płytę można wykończyć fornirem lub lakierem, może też być ona laminowana.

Płyty MDF są dobrym wyborem na meble kuchenne ze względu na ich trwałość, podatność na obróbkę, odporność na wilgoć. Przekonuje do nich także atrakcyjna cena – są łatwe w pielęgnacji i prezentują się bardzo nowocześnie. Meble z płyty MDF oraz blaty drewniane będą stanowić atrakcyjny wizualnie duet.

Fornir – okleina z warstwy naturalnego drewna

Meble oraz blaty drewniane wiążą się ze sporym wydatkiem – tańszą opcją będą np. meble fornirowane. Płyty MDF albo wiórowe są oklejane warstwą naturalnego drewna o grubości od 0,5 do 0,8 mm, tzw. fornirem. Warstwę wierzchnią mebli pokrywa się lakierem w macie albo połysku. Ich zaletą jest cena, ale są podatne na uszkodzenia, zarysowania itp.

Meble kuchenne ze sklejki – opcja ekonomiczna

Popularne są także meble kuchenne w stylu skandynawskim, które produkuje się zwykle ze sklejki. Mają one wiele zalet – są naturalne, a zatem także ekologiczne, stosunkowo trwałe (odporne na ściskanie, zginanie itd.), łatwe w dopasowaniu do swoich potrzeb i aranżacji, można je też pomalować na wybrany kolor. Co ważne, są też znacznie tańsze od litego drewna i płyty MDF.