Wakeboard – jak dobrać deskę?

Wakeboarding to sport wodny polegający na pływaniu na desce ciągniętej przez łódź lub wyciąg. Chcesz kupić deskę do wakeboardingu i spróbować swoich sił? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby dołączyć do fanów Wakeboarding Polska.

Długość deski i waga zawodnika

Deski dzielą się na dwa rodzaje: tę dla profesjonalistów i dla początkujących. Deski dla początkujących są znacznie dłuższe i szersze, posiadają także dodatkowe finy. Jest stabilniejsza. Profesjonaliści wybierają inny typ deski ze względu na dynamiczniejszą jazdę i możliwość wykonywania skoków i obrotów.

Pierwszym warunkiem który dyktuje wybór deski jest twoja waga. Im jesteś cięższy, tym dłuższa powinna być twoja deska. Osoby ważące do 78 kilogramów powinny wybrać deskę o długości od 130 do 134 cm, od 48 do 82 kilogramów: 135 do 139 cm, 65 do 115 kilogramów: 140 do 144 cm, od 90 do 130 kg: 144 cm. W wyborze długości deski powinnio brać się również pod uwagę swój styl: jeśli zamierzasz skakać, zdecyduj się na krótszą deskę.

Rodzaje desek do wakeboardingu

Deski do wakeboardingu wybiera się na zasadzie tego, gdzie i jak chcesz na nich pływać. Możesz zdecydować się na deskę do pokonywania przeszkód w wakeparku, deskę do pływania za motorówkami lub skuterami na falach lub deskę uniwersalną, dostosowaną do jednego i drugiego. Różnice jakie wyróżniamy to elastyczność, rocker, kształt i rodzaj finów.

Rocker

Deska wakeboardowa zakrzywiona na całej długości, od czubka do ogona. Idealna do pływania na wyciągach, także dla początkujących. Rocker lepiej wybija się z płaskiej powierzchni i pozwoli na bezpieczne lądowanie.

3 stage rocker i hybrid rocker

Deska z 3-stopniowym rockerem. Płaska w środkowej części i zakrzywiona z przodu i tyłu. To model dla profesjonalistów, którzy nie obawiają się szybkiej jazdy i mocnego wybicia z wody podczas skoku. Ten typ deski jest zaprojektowany tak, by nie tracić prędkości podczas lądowania. Połączenie tych dwóch modeli daje nam deskę o nazwie hybrid rocker, która jest dla średniozaawansowanych: daje szybkość i agresję profesjonalnej deski bez zapewnienia sobie stabilności lądowania.

Źródło: www.zdrowy-styl-zycia.pl.