Okna przesuwne – lepsze z PCV czy z drewna?

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych typów okien. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się modele PCV, ale możemy też wybrać modele drewniane, aluminiowe czy drewniano-aluminiowe. Na jaką konstrukcję warto zdecydować się wtedy, gdy interesują nas okna przesuwne?

Okna przesuwne, chociaż nie są w Polsce aż tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych czy w krajach Zachodniej Europy, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Doskonale nadają się przede wszystkim na balkony i tarasy, pozwalając na uzyskanie komfortowego przejścia. Producenci oferują okna przesuwne w kilku różnych wariantach konstrukcji. Najczęściej do dyspozycji mamy modele PCV oraz drewniane. Co będzie lepszym zakupem?

Okna przesuwne PCV

Okna z PCV, czyli inaczej okna plastikowe są chętnie kupowane głównie ze względu na swoją niską cenę. Są bardzo trwałe, szczelne, ciepłe, a także nie wymagają żadnych specjalnych prac konserwacyjnych. Niestety, okna z PCV nie nadają się do stosowania w przypadku dużych przeszkleń ze względu na swoją mniejszą stabilność i większą wrażliwość na zmiany temperatury. Wobec tego okna przesuwne wykonane z PCV oferowane są tylko w mniejszych rozmiarach.

Okna przesuwne z drewna

Druga opcja to okna przesuwne wykonane z drewna. Drewno jest naturalnym, wytrzymałym materiałem, który cechuje się także bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Dobrze sprawdzają się również na duże przeszklenia, ponieważ są bardziej stabilne od okien plastikowych. Z kolei głównym minusem okien drewnianych jest konieczność konserwacji, zwłaszcza od strony wewnętrznej. Raz na kilka lat trzeba je zakonserwować z wykorzystaniem nowej warstwy preparatu zalecanego przez producenta. Więcej na okna-pasywne.pl

Inne konstrukcje okien przesuwnych

Oprócz tych dwóch popularnych wariantów w sprzedaży znajdziemy także okna przesuwne wykonane z aluminium lub drewniane z nakładkami aluminiowymi. To także atrakcyjna propozycja, ponieważ okna te są wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne oraz stabilne, zatem warto wziąć je pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiednich modeli okien przesuwnych.