Jak urządzić garderobę?

Urządzając mieszkanie lub wybierając projekt domu coraz więcej kobiet nie wyobraża sobie, żeby pominąć garderobę.

Nowoczesny buduar

Garderoba to pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do przechowywania ubrań i butów. Niektóre kobiety robią z nich swoje małe, ubraniowe świątynie. Przypominamy sobie jedną z głównych bohaterek Seksu w wielkim mieście, Carrie Bradshaw dla której posiadanie garderoby było ważniejsze niż pierścionek z diamentem.

Dziś podpowiemy, jak urządzić garderobę tak aby była funkcjonalna, praktyczna, wygodna i piękna.

Garderobę możemy umieścić w wielu miejscach, nawet jeśli nasze mieszkanie nie posiadało pierwotnie w projekcie osobnego pomieszczenia na tą okazję. Garderobę można stworzyć pod trudnymi do zagospodarowania skosami lub pod schodami.

Dodatki

Nie wyobrażamy sobie, żeby w garderobie mogło zabraknąć odpowiedniego oświetlenia oraz lustra. W przypadku garderoby najpraktyczniejszym rozwiązaniem będą zabudowane lustra na wymiar, położone na jednej ze ścian lub na jej części, od podłogi do sufitu.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie ściany, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie lusta na drzwiach. Oświetlenie garderoby musi być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego polecamy górne światło lub światło zamontowane na ścianach nad lustrem.

Zabudowa

Jeśli mamy możliwość wydzielenia miejsca na garderobę w osobnym pomieszczeniu, zdecydujmy się na zabudowę segmentową aż po sam sufit. To praktyczne rozwiązanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie całej przestrzeni. W garderobie oprócz półek powinnu znaleźć się drążki na wieszaki dopasowane w 3 rozmiarach: na długie suknie i płaszcze, na koszule i na spódnice oraz szuflady na biżuterię, bieliznę i drobiazgi.

W garderobie powinny znaleźć się mniejsze wieszaki na szale i chusty, a także duży, wyściełany kosz. Garderoba w bardziej praktycznej wersji może być także miejscem na żelazko i deskę do prasowania lub odkurzacz.