Wózek transportowy – niezbędny towarzysz na budowie

Wózek do transportu różnego rodzaju materiałów pozwala na szybkie wykonanie prac w kilku prostych krokach. Dzięki różnej nośności wózków transportowych można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Jakie sprzęty pozwalają na bezpieczny transport materiałów na różne kondygnacje?

Zastosowanie i rodzaje wózków transportowych

Wózek transportowy to urządzenie, które umożliwia przenoszenie różnego rodzaju materiałów w trakcie codziennej pracy na budowie, w magazynach i centrach. Sprzęt jest przeznaczony do załadunku, transportu i rozładunku szyb, okien, drzwi, blach, kamienia czy też płyt drewnianych. Wózek transportowy przyspiesza pracę, ułatwia wykonywanie zadań i zapewnia bezpieczeństwo pracowników. Istnieją różne rodzaje urządzeń transportowych, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Wózki umożliwiające pracę ze szkłem mają inną nośność i wymagania względem grubości przenoszonego elementu. Jeden z najpopularniejszych wózków transportowych UPT 600 posiada udźwig maksymalny o wartości 6 ton i jest przeznaczony do pracy z różnego rodzaju materiałem. Bezpieczeństwo zapewnia ogumienie pneumatyczne z hamulcem na każdym kole pojazdu, natomiast możliwość demontażu sprawia, że wózek można przewozić w autach typu kombi. Nieco większy sprzęt do przenoszenia szkła to model UPT 800, który poradzi sobie z większym materiałem o wadze 8 ton.

Urządzenia transportowe niezbędne do prac montażowych

Pracę wózków transportowych wspomagają m.in. podnośniki do szkła, które umożliwiają bardzo precyzyjny montaż materiałów oraz transportery schodowe. Drugie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku nieporęcznych i ciężkich materiałów, które należy transportować w górę lub w dół. Skorzystanie z takiego rozwiązania sprawia, że transport przedmiotów będzie bezwysiłkowy, a co najważniejsze – bezpieczny. Poza tym transportery sprawdzają się również w ciasnych przestrzeniach, co czyni je bardzo uniwersalnymi i funkcjonalnymi. Jednym z takich sprzętów jest transporter schodowy Pianoplan, który jest ekonomiczny i bezpieczny w zastosowaniu i oczywiście ułatwia wykonywanie ciężkich prac transportowych. Sprzęt zwany również robotem schodowym, czołgiem lub schodołazem jest nieoceniony do transportu urządzeń AGD, klimatyzatorów, kompresorów czy automatów do napojów. Szybkie i sprawne przenoszenie sprzętów na różne kondygnacje to nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Elektryczne transportery schodowe pozwalają też uniknąć urazów kręgosłupa, ponieważ większość prac wykonuje właśnie urządzenie.