Dywanik do łazienki – jakie wymagania musi spełniać?

Dywanik to wbrew pozorom bardzo istotny element aranżacji całej łazienki. Odpowiednio dobrany zapewnia pomieszczeniu ożywienie i dodaje mu przytulności. Oprócz funkcji estetycznej posiada również funkcję zapewniającą bezpieczeństwo np. przed poślizgnięciem się po wyjściu z wanny lub spod prysznica.

Dywaniki łazienkowe zapewniają również komfort naszym stopom i chronią je przed zimnem płytek podłogowych, szczególnie gdy lubimy chodzić boso. W związku z powyższym zakup tego elementu do wyposażenia łazienki trzeba naprawdę dobrze przemyśleć. Aby dywanik łazienkowy spełnił oczekiwania, przed jego nabyciem warto rozważyć następujące cechy:
• kształt,
• rozmiar,
• kolor,
• materiał.

Jaki kształt i rozmiar dywanika wybrać?

Przy wyborze idealnego dywanika łazienkowego pierwszymi elementami, na które zwracamy uwagę, są jego rozmiar oraz kształt. Za pomocą takiej maty możemy optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie, a także ukryć jego niewielkie mankamenty. Bardzo istotne jest jednak, aby rozmiar dywaników pozwalał na swobodne położenie ich na podłodze. Materiał nie może być pozaginany. Mając zestaw dywaników, nie mogą one również zachodzić na siebie, ponieważ wygląda to nieestetycznie i naraża nas na potknięcie.
Do niezbyt dużej łazienki najlepiej wybrać dywanik o niewielkich rozmiarach, który nie przytłoczy wnętrza swoim rozmiarem. Do takich pomieszczeń najlepiej pasują dywaniki okrągłe, które stanowią łącznik pomiędzy strefą kąpielową i strefą toalety. Okrągły kształt chodnika dedykowany jest także do umieszczania przy wolnostojącej wannie. Z kolei przy wyborze chodnika do dużej lub średniej łazienki możemy pozwolić sobie na jego większy rozmiar oraz różnorodność w wyborze kształtu. Możemy również postawić na zestaw kilku dywaników, ale bardzo ważne jest, aby były one ze sobą spójne i razem tworzyły całość. W dużych pomieszczeniach, w których znajduje się kabina prysznicowa lub zabudowana wanna dobrze prezentują się dywaniki prostokątne oraz kwadratowe.

Jaki kolor dywanika łazienkowego będzie najlepszy?

Dywanik łazienkowy oprócz funkcji praktycznych stanowi również piękną dekorację pomieszczenia. W związku z tym musi pasować do wystroju wnętrza. Warto pamiętać, że zmieniając co jakiś czas dywaniki, w kilka chwili możemy zmienić aranżację całej łazienki i odświeżyć ją minimalnym kosztem oraz wysiłkiem.
Mając małą łazienkę najlepiej wybierać kolory jasne, które rozświetlą pomieszczenie. W niewielkich wnętrzach najlepiej prezentują się gładkie dywaniki łazienkowe, które są jednokolorowe, bez żadnych wzorów. Natomiast przy dużym pomieszczeniu można postawić zarówno na ciemne, jak i jasne kolory dywanów. Dobrze wyglądają również dywaniki, które kolorystycznie dopasowane są do ręczników oraz zasłony prysznicowej. Taki zestaw ożywia wnętrze i podkreśla jego klasę.
Kolor dywanika zależny jest również od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Do nowoczesnych aranżacji najlepiej pasować będą białe oraz czarne dywaniki. Te dwa kolory są uniwersalne, dlatego moda na nie nigdy nie przeminie. Przy łazience utrzymanej w stylu boho najlepiej pasować będą dywaniki w kolorach beżu, brązu, écru, zieleni oraz żółci. Jeśli szukamy dywanika do łazienki, która urządzona jest w neutralnej kolorystyce, możemy wybrać dywanik w różnokolorowe wzory np. w kwiaty lub motyw zwierzęcy. Możemy również postawić na coś w odważniejszym kolorze np. czerwonym lub turkusowym. Taki niewielki akcent kolorystyczny w całym wnętrzu wspaniale je ożywi i nada mu niepowtarzalnego charakteru.

Jaki materiał dywanika łazienkowego będzie najlepszy?

Materiał, z którego wykonane są dywaniki łazienkowe, w głównej mierze determinuje ich żywotność. Dywaniki umieszczone w łazience codziennie narażone są na kontakt z wilgocią. Z tego powodu nie każde włókno może zostać wykorzystane do produkcji chodnika dedykowanego do łazienek. Wybór jest jednak ogromny.
Do produkcji dywaników wykorzystuje się głównie następujące materiały:
• włókna naturalne – np. bawełna oraz kaszmir, które zapewniają największy komfort użytkowania, świetnie chłoną wodę i szybko schną. Są dość drogie, jednak uniwersalne i będą dobrze wyglądać przez wiele sezonów.
• Włókna sztuczne – np. poliester oraz poliamid, które są wytrzymałe i zapewniają nam najlepszy komfort cieplny. Włókna te są wodoodporne, co jest ich wielką zaletą.
• Bambus – ociepla wnętrze, nie odkształca się podczas użytkowania. Takie maty są bardzo wytrzymałe na warunki panujące w łazienkach. Dywaniki bambusowe są niezwykle łatwe w utrzymaniu codziennej czystości.
• Maty PCV – najtańsze, ale bardzo nietrwałe i najmniej estetyczne. Zapewniają jednak bardzo duże bezpieczeństwo przed poślizgnięciem się.
Kupując dywanik, warto postawić na taki, który wyposażony jest w warstwę antypoślizgową, która zapobiega przed przesuwaniem się dywanika. Warstwa ta decyduje o naszym bezpieczeństwie oraz komforcie codziennego użytkowania. Wodoodporny materiał to również istotna cecha, która podnosi atrakcyjność dywanika. Natomiast ze względów higienicznych warto kupić chodniczek, który wykonany jest z szybkoschnącego materiału nadającego się do prania w pralce.

Podsumowanie

Dywanik łazienkowy mimo niewielkich rozmiarów stanowi istotny pod względem praktycznym element wyposażenia łazienki. Pozwala na uniknięcie nieszczęśliwego wypadku, podnosi komfort korzystania z łazienki oraz ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniu. Dywaniki pozwalają na ograniczenie rozchlapywania się wody po podłodze oraz wyłapują drobinki wody i innych zanieczyszczeń unoszące się po spuszczeniu wody w toalecie. Właśnie z tych przyczyn warto mieć dywanik w swojej łazience.