Koszty budowy domu. Od czego zależą i ile wynoszą?

Budowa własnego domu jest spełnieniem marzeń większości z nas. Zanim jednak uda nam się zrealizować tę inwestycję, musimy przejść wiele etapów budowy domów. Wszystkie wymagają starannego zaplanowania, od którego zależy sprawność, a czasem nawet powodzenie naszych starań. Jednym z najważniejszych aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, planując budowę domu jest z całą pewnością koszt tej inwestycji. Od czego jest on uzależniony? Jak szacunkowo przedstawia się w 2022?

Jakie wydatki składają się na koszt budowy domu?

Zanim przejdziemy do kwestii części składowych ogólnego kosztu budowy domu, poświęćmy chwilę na omówienie czynników, które kształtują jego wysokość. Pod tym względem największe znaczenie mają:

  • powierzchnia obiektu,
  • liczba kondygnacji,
  • poziom skomplikowania projektu (prostsze domy buduje się prościej i taniej),
  • lokalizacja budynku (wpływa m.in. na cenniki ekip i ceny materiałów).

Duży wpływ na koszt budowy domu ma też to, czy wybieramy system gospodarczy, czy też realizację inwestycji powierzamy profesjonalnej firmie. W pierwszym przypadku nasze wydatki będą wprawdzie mniejsze, ale będziemy musieli poświęcić znacznie więcej czasu. Niezbędne będą też umiejętności budowlane oraz dostęp do sprzętów i narzędzi (najczęściej niezbędne okazuje się ich wynajęcie). Budowa domów przez wyspecjalizowaną w tym ekipę jest więc dużo lepszym rozwiązaniem. Nie tylko wiąże się dla nas z mniejszymi problemami, ale też daje pewność zadowalających efektów.

Jeżeli zaś chodzi o wydatki, które składają się na koszt budowy domu, z grubsza podzielić je można na trzy grupy:

  • zakup materiałów budowlane,
  • wynagrodzenie dla wykonawców (lub wynajęcie sprzętu),
  • koszty związane z formalnościami (projekt wraz z dokumentacją, opłaty administracyjne, odbiory, opłaty przyłączeniowe itp.).

Uśredniając, poszczególne grupy wydatków pochłaniają następujące części wartości całej inwestycji:

  • materiały: ok. 60 proc. kosztów,
  • robocizna: ok. 20 proc. kosztów,
  • pozostałe opłaty: ok. 20 proc kosztów.

Budowa domu w 2022. Ile na nią wydamy?

Obliczając, ile będziemy musieli wydać w związku z budową domu, powinniśmy przyjąć jakiś punkt odniesienie. Na potrzeby tego artykułu zakładamy, że chodzi o budynek parterowy o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Poszczególne etapy inwestycji będą wiązały się z następującymi kosztami:

  • etap 1 (stan zerowy): obejmuje same fundamenty i dla wspomnianego obiektu pochłania koszt około 40 tysięcy złotych, z czego większość związanych jest zakupem materiałów (betonu lub bloczków),
  • etap 2 (stan surowy otwarty): obejmuje budowę stropów, ścian nośnych oraz instalacji kominowej. Przyjmuje się, że metr kwadratowy budynku w tym stanie kosztuje średnio 60-70 złotych (bez zakupu materiałów),
  • etap 3 (stan deweloperski): koszty wykończenia domu są najtrudniejsze do oszacowania – w ogromnej mierze zależą bowiem od standardu budynku i jakości użytych materiałów. Do tego należy doliczyć również koszty robocizny, które kształtują się podobnie jak w przypadku etapu 2.

Jak prawidłowo oszacować koszt budowy domu?

Jak widać, na koszt budowy domu składa się wiele czynników. Sporo też zależy od tego, w jakiej technologii zdecydujemy się wznieść nasze lokum oraz czy budujemy je samodzielnie (w systemie gospodarczym) czy też powierzamy do zadanie profesjonalnej ekipie. W ostatnich latach koszty inwestora budującego jednokondygnacyjny dom o powierzchni 120 metrów kształtują się na poziomie 250-300 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że wyższy standard lub wybór domu pasywnego znacznie je podniosą.