Czy warto skorzystać z usług home stagingu?

Home staging, znany za oceanem od kilkudziesięciu lat, jest stosunkowo nową usługą w Polsce. Nie jest ona jeszcze bardzo popularna, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zobaczmy czy i dlaczego warto skorzystać z usług home stagingu.

Co to jest home staging?

Home staging to takie przygotowanie mieszkania do sprzedaży, by było ono bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupujących. Przygotowanie mieszkania przez home stagera opiera się na wykorzystaniu zabiegów dekoratorsko-aranżacyjnych, dzięki którym mieszkanie jest przyjemniejsze, przytulniejsze i bardziej przestronne.

Jak wygląda praca home stagera?

Home stager odwiedza mieszkanie, ogląda je, a następnie przygotowuje plan działań, które mogą poprawić jego wygląd. Mogą to być zmiany kosmetyczne, typu wymiana żarówek na mocniejsze, by pomieszczenia wydawały się większe, ale mogą to być również zmiany nieco większe czyli np. malowanie czy usunięcie niektórych mebli. Oczywiście zawsze zakres prac wykonywanych w ramach usługi home stagingu jest ustalany z właścicielem. Zwykle dąży się do tego, by znaleźć złoty środek i jak najmniejszym kosztem uzyskać jak najlepszy efekt.

Kuchnia

Korzyści z usługi home stagingu

Doradcy z biura pośrednictwa nieruchomości w Warszawie zgodnie potwierdzają, że mieszkania, które zostały przygotowane do sprzedaży przez home stagerów szybciej znajdują nabywców. Nie chodzi tu jednak tylko o czas. Przygotowanie mieszkania przed home stagera podnosi również jego wartość w oczach nabywców, dzięki czemu mieszkania te są sprzedawane po wyższej cenie niż mieszkania, które nie były przygotowywane przez specjalistę w tej dziedzinie.

Ile kosztuje usługa home stagingu?

Wiedząc już, że dzięki skorzystaniu z home stagingu można wiele zyskać, pojawia się pytanie, ile taka usługa kosztuje. Nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi, bo koszt zatrudnienia home stagera zależy od kilku czynników. Najważniejszy jest zakres prac oraz metraż mieszkania, które ma zostać przygotowane. Im bardziej kosmetyczne zmiany, tym koszt niższy, a im bardziej złożona usługa, tym więcej będzie nas kosztować.

Czy i kiedy warto skorzystać z usług home stagera?

Jak napisano powyżej, zatrudnienie home stagera może pomóc nam szybciej sprzedać mieszkanie i po wyższej cenie. A zatem wydaje się, że jedyną odpowiedzią na zadane w tytule pytanie, czy warto zatrudniać home stagera jest odpowiedź twierdząca. Jego zatrudnienie jest szczególnie ważne, jeśli chcemy sprzedać mieszkanie, które nie było remontowane już jakiś czas i nie jest urządzone zgodnie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi. W takich sytuacjach usługa home stagingu jest wręcz nieodzowna, by cena sprzedaży była na odpowiednim poziomie.

Jeśli jednak mamy do sprzedania mieszkanie świeżo po remoncie lub wykończone zgodnie z projektem architekta wnętrz, to może się okazać, że home staging nie przyniesie nam spektakularnych efektów. Takich sytuacji jest jednak na tyle mało, że polecanie usług home stagingowych każdemu sprzedającemu nieruchomość wydaje się zasadne.