W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o energooszczędności i to także w kontekście oświetlenia domu. O ile jednak sam pomysł zaoszczędzenia energii jest jak najbardziej godny pochwały, o tyle nie zawsze przedkłada się on na realny komfort Użytkownika. Sprawdźmy zatem, które źródła światła najlepiej sprawdzą się w przypadku konkretnych wnętrz. Punktem wyjściowym będzie tu ich jasność, która w oczywisty sposób wiąże się z ich funkcjonalnością.
Małe pomieszczenie – kompaktowe oświetlenie z potencjałem
Od strony teoretycznej wydajne oświetlenie małych pomieszczeń nie jest trudne. W praktyce trudno dobrać tu lampę, która z jednej strony zapewni nam komfortowe oświetlenie w każdych warunkach, a z drugiej będzie po prostu oszczędna.
W tego typu wnętrzach najlepiej sprawdzą się reflektory sufitowe. Po pierwsze – są one małe, dzięki czemu z łatwością można je montować na suficie podwieszanym. Po drugie – mają regulowany kąt padania światła. Jednym słowem, kilka takich reflektorów może z powodzeniem oświetlić każde wnętrze, zarówno to niewielkie, jak i nawet te o dość dużych rozmiarach. Podobny efekt dają zresztą plafony, które nie są duże (nie „zaśmiecają” aranżacji) i jednocześnie mogą być montowane dosłownie wszędzie, co przedkłada się na lepiej doświetlone wnętrze.
Salon – duża powierzchnia, większe wyzwanie
Duże salony można oświetlać różnorodnymi rodzajami oświetlenia. Niemniej my sprawdzimy, które z nich sprawdzą się w roli efektywnego oświetlenia głównego.
Jeśli salon jest zaaranżowany w ciemnych kolorach, idealnym pomysłem będzie zamontowanie w nim lamp wiszących. Wariant ten sprawdzi się również w przypadku, gdy do pomieszczenia wpada dużo światła. Pamiętajmy jednak, że wiszące oświetlenie sprawdzi się wyłącznie w pomieszczeniach obszernych i w miarę wysokich. Jeśli pomimo zainstalowania w/w lamp nadal brakuje w nich światła, można je uzupełnić o dodatkowe kinkiety naścienne. W analogicznych salonach które są zaaranżowane na jasno, warto zamontować klasyczne żyrandole, stylowo dopasowane do reszty wnętrza.
Kuchnia i jadalnia – dużo światła i dobra widoczność
Oświetlenie kuchni i jadalni powinno być jasne, ale też tak dobrane, by nie raziło ono nikogo w oczy. Dlatego ważne jest, by było ono odpowiednio rozplanowane i przemyślane.
Lampy wiszące są na pierwszy rzut oka doskonałym rozwiązaniem dla obydwu pomieszczeń. Niemniej, ich umiejscowienie tuż nad stołem, może razić domowników i gości. Jeśli obydwa pomieszczenia są oddzielone od siebie, w jadalni powinno dominować światło żółte, a w kuchni białe. Ciekawą propozycją jest zamontowanie świateł kierunkowych o zmiennym kącie oświetlenia. Nie należy też zapominać o odpowiednim dobraniu mocy żarówki.
Podsumowanie
Wybierając określony rodzaj oświetlenia, warto – oprócz mocy i usytuowania żarówki – przemyśleć również barwę jej światła. Białe światło sprawdzi się w miejscu pracy, gdyż pozwala się skupić i wyostrza widzenie. Z kolei światło żółte pomaga w wyciszeniu i relaksie. Jeśli wszystkie te czynniki zostaną dopasowane do siebie, w każdym z pomieszczeń będziemy się czuć komfortowo.
Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – https://szykownydom.com/, oferującego m.in. oświetlenie marek Azzardo, Zumaline oraz Italux.
Najnowsze komentarze