Surowa aranżacja salonu w nowoczesnym stylu

Przeglądając katalogi z aranżacjami wnętrz wielokrotnie zachwycamy się surowym minimalizmem zaproponowanym przez niektórych projektantów. Oczywiście chcemy podobne rozwiązania zastosować w swoim nowym mieszkaniu czy domu i zastanawiamy się, jakie mamy możliwości. Spróbujmy zatem przyjrzeć się rodzajom wykończenia wnętrz, które pozwolą stworzyć salon w surowym i minimalistycznym stylu. Jaką rolę w takiej aranżacji mogą odegrać forniry kamienne?

Wnętrze w stylu industrialnym – efekt betonu to nie wszystko

Kiedy myślimy o aranżacji w stylu industrialnym kojarzą nam się przede wszystkim betonowe wykończenia, które dodają wnętrzu surowości. Oczywiście do wykończenia salonu w tym stylu można użyć betonu dekoracyjnego, któremu można nadać różnorodną formę i fakturę. Wykonując taką pracę samodzielnie trzeba pamiętać, że to my jesteśmy tu malarzami czy swego rodzaju rzeźbiarzami nadającymi ostateczny rys betonowi dekoracyjnemu używając suchego wałka malarskiego. Beton można wykorzystać również do aranżacji podłogi, co potęguje surowość we wnętrzu, bądź postawić na równie surowy kamień naturalny, który z betonem doskonale się skomponuje. Jeszcze inną możliwością jest połączenie na ścianach dwóch rodzajów wykończenia betonu architektonicznego oraz naturalnych fornirów kamiennych, które nakłada się podobnie jak tapetę, przy użyciu odpowiedniego elastycznego kleju. Dużą zaletą forniru jest możliwość pokrycia nim dowolnej powierzchni. Zatem dzięki fornirom kamiennym można stworzyć np. kominek w industrialnym stylu wykańczając jego zewnętrzne ścianki naturalnymi fornirami kamiennymi.

Skandynawska aranżacja salonu w duchu filozofii hygge

Bezpośrednie skojarzenia z minimalizmem w aranżacji wnętrz budzi styl skandynawski. Tu mamy do czynienia z wykorzystaniem naturalnych materiałów i prostych dodatków w duchu filozofii hygge. Taka przestrzeń ma przynosić nie tylko uspokojenie i relaks po ciężkim dniu, ale przede wszystkim cieszyć detalami, które tworzą prawdziwy dom. Elementami ocieplającymi wnętrze są tutaj przeszklenia, zarówno lustra, jak i małe latarenki, które mogą być rozstawione zarówno na ziemi, jak i na parapetach. Z kolei w wykończeniach stawiamy raczej na chłodne i pastelowe barwy. Można postawić na chłodne odcienie brązów i zestawić pomalowane ściany z naturalnymi fornirami kamiennymi, wykorzystanymi do wykończenia blatu stołu czy też parapetu. Takie wykończenie jest odporne na wilgoć i zmiany temperatury, zatem nie ma obaw, że naturalne forniry kamienne zaczną się marszczyć i odpadać, jak zwykłe tapety. Niezwykłą wytrzymałość poza warstwą kamienia daje im bowiem włókno szklane oraz żywica poliestrowa. Można również postawić na klasyczne w takiej aranżacji szarości, w połączeniu z białymi gresowymi matowymi płytkami, co tworzy niezwykle udane połączenie.

Styl hi-tech z nutą naturalnego wykończeniach

Nowoczesny styl hi-tech kieruje się przede wszystkim prostotą i geometryzmem. Połączenie tworzyw sztucznych szkła i metalu w postmodernistycznych meblach, które designowi użytkowemu dodają nutę futuryzmu zachwyca prostotą, a jednocześnie unikatowością i nowatorskimi rozwiązaniami zarówno w formie, jak i strukturze, w stylu Vernera Pantona. Takie wyraziste meble najczęściej posiadają jasne, a nawet białe tło ścian. Jednak warto pokusić się tutaj również o wykończenie jednej ze ścian w fornirach kamiennych, które są surowe i unikatowe i mogą świetnie skomponować się z nowoczesnym oświetleniem ledowym. Wybranie forniru z szarego kwarcytu o strukturze przypominającej ziarno i jednocześnie gładkim wykończeniu może doskonale się tu sprawdzić.

Surowy salon z nutą koloru

Nowoczesny styl minimalistyczny to połączenie tradycyjnych i nowoczesnych materiałów w aranżacji. Salon może prezentować się unikatowo nie tylko przy zastosowaniu efektownych wzorzystych zasłon i kolorowych mebli, łączących elementy metalowe i tapicerowane, ale również przy zastosowaniu stonowanej pastelowej i monochromatycznej kolorystyki w chłodnych barwach. Wykończenia ścian może być tutaj dopełnieniem w postaci naturalnych fornirów kamiennych. Tutaj doskonale sprawdzą się zielonkawe bądź rdzawe odcienie łupka, które świetnie współgrać będą z monochromatyczną i minimalistyczną aranżacją salonu.

Nowoczesny i surowy design w naszym salonie stworzą naturalne forniry kamienne, proste geometryczne meble z gładką tapicerką, a także płytki podłogowe imitujące beton, bądź utrzymane w jednolitej i chłodnej tonacji kolorystycznej. Drobne dodatki czy przeszklenia ożywią takie wnętrze, które zachwycać będzie unikatową strukturą kamienia.