Wyleganie zbóż to jedno z wielu niebezpieczeństw, z którym mierzą się rolnicy. Trudne warunki pogodowe, jakimi są silne deszcze czy wiatry, mają ogromny wpływ na stan roślin i przyczyniają się do obniżenia plonów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z wyleganiem łanu jest antywylegacz. W jaki sposób go stosować?
Czym jest wyleganie zbóż?
Wyleganiem zbóż można określić trwałe pochylenie łanu na skutek trudnych warunków pogodowych, patogenów występujących w zbożu czy nawet czynników genetycznych. Wyleganie może zachodzić w międzywęźlach lub u podstawy źdźbła. Wylegnięte zboże jest trudniejsze do zebrania, jednak przede wszystkim z powodu ich pochylenia, utrudnione zostaje im przewodzenie asymilatów. Dzieje się tak ze względu na zwiększoną wilgotność i zmniejszoną przewiewność. W rezultacie roślina jest słabsza, bardziej podatna na choroby i chwasty. Do tego dorasta nierównomiernie, dlatego jakość samego plonu jest znacznie obniżona. W wyleganiu roślin może jednak pomóc antywylegacz. Jak go stosować?
Jak stosować antywylegacz?
Zadaniem antywylegacza jest wzmocnienie zbóż, zmniejszenie ryzyka wydłużania się rośliny, wsparcie systemu korzeniowego i wzmocnienie samego źdźbła. Wskazuje się także, że antywylegacz może powodować znacznie lepsze znoszenie wahań temperatur czy zawartości wody w glebie. Stosowanie antywylegacza zaleca się zwłaszcza tam, gdzie uprawa odbywa się z użyciem dużych ilości nawozów azotowych. Preparat należy przygotować zgodnie z zaleceniami odpowiednimi dla konkretnej rośliny. Zwykle konieczne jest zastosowanie maksymalnie 0,4 litra antywylegacza na hektar. W zależności od preparatu możliwe jest również dzielenie jego dawek na odpowiednie fazy wzrostu rośliny.
Wyleganie się roślin może skutecznie uprzykrzyć życie rolnikowi. Jednak dzięki coraz popularniejszym środkom wzmacniającym korzenie i łan, możliwe jest chronienie upraw przed wyleganiem.
Bardzo ciekawy artykuł, wiele można się dowiedzieć.