Rodzaje konstrukcji dachowych – typy więźb

Budowa domu wiąże się z koniecznością wyboru różnych elementów – materiałów, ekipy wykonawczej, ale również rodzaju konstrukcji dachu. Tym razem skupimy się na ostatnim z nich. W poniższym tekście znajdziesz porównanie dostępnych wariantów wraz z omówieniem ich właściwości.

Więźba krokwiowa

Konstrukcja dachu jest zdeterminowana w dużej mierze jego rozpiętością. Więźba krokwiowa stanowi jeden z prostszych typów. Sprawdza się w przypadku dość wąskich domów, w których odległość ścian zewnętrznych jest nie większa niż 6 metrów. W tym typie więźby nachylenie oscyluje wokół 40-60 stopni. Więźbę krokwiową tworzą pary krokwi mających długość do 4,5 metra, które są rozmieszczone co metr. Końce krokwi są mocowane do murłat.

Więźba jętkowa

Ta konstrukcja dachu jest stosowana podczas wznoszenia domów, w których rozstaw ścian zewnętrznych jest większy niż 6 i nie większy niż 11 metrów. Więźba jętkowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się poziomych desek – jętek – umieszczonych w połowie długości krokwi. Gwarantują one sztywność i stabilność całej konstrukcji dachowej.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

Inwestorzy, którzy wznoszą domy o rozstawie ścian zewnętrznych nieprzekraczającym 12 metrów, mogą zdecydować się na więźbę płatwiowo-kleszczową. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów konstrukcji dachowych, stosowany w przypadku dachów jedno- i dwuspadowych. Do wykonania więźby stosuje się wiązary główne i pośrednie. Wiązary główne tworzą krokwie oparte na płatwiach. Stabilność konstrukcji gwarantują zastosowane kleszcze. Wiązary pośrednie stanowią płatwy podparte mieczami (krokwiami przymocowanymi w pozycji skośnej do płatew).

Więźba tradycyjna – krótka charakterystyka

Rodzaje więźby obejmują nie tylko ich konstrukcję, lecz również sposób wykonania. Miłośnicy tradycyjnej techniki budowy domu preferują zakup drewna z tartaku i zatrudnienie cieśli, który stworzy z tarcicy więźbę określonego rodzaju. W sposób ręczny zwykle wykonuje się najprostsze typy więźby – krokwiową i jętkową. Jego wykonanie i montaż na dachu może zająć kilka tygodni, jest więc procesem czaso- i pracochłonnym. Zaletą więźby stworzonej w ten sposób jest przystępna cena.

Więźba prefabrykowana – właściwości i sposób przygotowania

Alternatywą dla tradycyjnej więźby dachowej jest więźba prefabrykowana. Wiązary kratownicowe, będące najczęściej stosowanym typem, wykonują wyspecjalizowane w tym firmy, u których składa się zamówienie na wykonanie prefabrykowanych elementów. Czas realizacji więźby trwa zazwyczaj około tygodnia. Więźbę kratownicową wykonuje się ze struganych z czterech stron belek (o sfazowanych krawędziach), połączonych przy użyciu płytek kolczastych. Tworzą one pas dolny i dwa pasy górne. W procesie produkcyjnym, przy użyciu maszyn i wspierających je programów komputerowych, które są w stanie – zdecydowanie dokładniej niż człowiek –  wykonać całość. Tak skonstruowana więźba jest przywożona na plac budowy i – przy użyciu dźwigu – montowana u szczytu budynku. Choć wykonanie prefabrykowanej więźby dachowej kosztuje inwestora więcej niż zatrudnienie cieśli i dostarczenie mu drewna, jest procesem zdecydowanie szybszym, pozwalającym na skrócenie czasu budowy.

Jakich gatunków drewna używa się do wykonania więźby dachowej?

W Polsce najczęściej do wykonania więźby stosuje się drzewo sosnowe, świerkowe lub jodłowe o odpowiednich parametrach w zakresie klasy i wilgotności.