Są piękne i łatwe w utrzymaniu: zalety tynków ozdobnych do wnętrz.

Jeżeli jesteś pasjonatem interesujących i przykuwających wzrok dekoracji, to użycie tynków dekoracyjnych będzie strzałem w dziesiątkę. Pozwalają one na uzyskanie ciekawego i niepowtarzalnego efektu na ścianie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, aby dowiedzieć się gdzie można je wykorzystać oraz jakie są ich zalety.

Jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tynków dekoracyjnych. Najchętniej wybieranymi tynkami są strukturalne, które doskonale sprawdzą się w przypadku wnętrz wykonanych w stylu nowoczesnym, ale również i klasycznym. Z ich pomocą będziemy w stanie pokryć wszystkie ściany lub w zależności od upodobań tylko niewielki ich fragment.

Tynki ozdobne wewnętrzne typu strukturalnego nakłada się za pomocą packi, szpachelki, szczotki, wałka czy pędzla. Dzięki tym narzędziom będziemy w stanie uzyskać niepowtarzalny efekty.

Jakie są inne rodzaje tynków?

Inne rodzaje tynków dekoracyjnych, które dostępne są na rynku to:

  • tynk zacierany, który pozwala na stworzenie fakturowanej powierzchni. Jest on najczęściej wybierany do salonu bądź sypialni.
  • tynk mozaikowy, inaczej nazywany kamyczkowym. Taki rodzaj tynku jest najczęściej wybierany do łazienek lub kuchni.
  • stiuk, który znajduje zastosowanie w salonach i przedpokojach.

W jakich pomieszczeniach stosować tynk dekoracyjny?

Bez wątpienia tynki dekoracyjne to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, można je układać na niemal wszystkich podłożach mineralnych. Tak naprawdę to nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o pomieszczenia, w których można zastosować taką formę dekoracji. Można je stosować nawet w tak wymagających lokalizacjach jak łazienka czy kuchnia.

Niemniej jednak warto pamiętać, aby je wtedy odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody. Ponadto tynk dekoracyjny sprawdzi się do wnętrz wykonanych w dowolnym stylu.

Jakie są zalety tynków dekoracyjnych?

Ogromną i kluczową zaletą tynków dekoracyjnych jest możliwość ciekawego zaaranżowania wnętrza. To rozwiązanie pozwoli Ci uzyskać niepowtarzalne i przyciągające wzrok wykończenie. Zależy, Ci aby nadać pomieszczeniom charakteru? Tynk dekoracyjny stanie na wysokości zadania i sprawi, że pomieszczenie stanie się jedyne w swoim rodzaju. W zależności od tego jaki rodzaj tynku wybierzesz, a także w jaki sposób zostanie on zaaplikowany pozwoli Ci to na otrzymanie różnorodnych faktur na ścianie. Tynk dekoracyjny może być zarówno zupełnie gładkich, jak i imitujący mocne wżery w ścianie.

Warto również nadmienić, że takie rozwiązanie pozwoli nadać ścianie różnej kolorystyki, w zależności od stylu, w jakim jest aranżowane dane pomieszczenie. Tynk dekoracyjny jest najczęściej wykorzystywany przez projektantów wnętrz nowoczesnych oraz industrialnych.

Kolejną zaletą jest możliwość zakrycia niedoskonałości ścian, takich jak plamy czy pęknięcia za pomocą tynku dekoracyjnego. Jeżeli wiemy, że jakaś powierzchnia jest w szczególny sposób narażona na powstawanie uszkodzeń lub zabrudzeń to wybór tynku dekoracyjnego jest doskonałym rozwiązaniem. Należy także wspomnieć o ogromnej trwałości uzyskanego efektu, a także łatwości w utrzymaniu.