Jaka mozaika na okrągłą wannę?

Artykuł partnera.

Mozaika ma szerokie zastosowanie. Możemy ją ułożyć na podłodze lub na ścianie. Jednak jej struktura pozwala wykończyć nią również trudniejsze powierzchnie, jak różnego rodzaju zaokrąglenia. Jest więc idealną propozycją na przykład wtedy, kiedy szukamy czegoś do zabudowania okrągłej wanny.

Obecność płytek ceramicznych w łazience wydaje się oczywista. Stosujemy je od lat. Są trwałe, odporne na wilgoć, której w łazience nie brakuje, łatwo się je czyści. Sprawdzą się też w okolicach okrągłej wanny, ale nie każde. Co wybrać?

Dlaczego mozaika jest lepsza niż zwykłe płytki ceramiczne?

O ile płytki w tradycyjnej odsłonie, a więc w formie większych prostokątów lub kwadratów, sprawdzą się na prostej ścianie i podłodze, o tyle na zaokrąglonych powierzchniach niekoniecznie. Ułożenie ich w taki sposób, by całość wyglądała estetycznie, może stanowić nie lada wyzwanie.

Inaczej wygląda to w przypadku mozaiki. Ma ona te same parametry wytrzymałościowe co zwykłe płytki, ale przez to, że tworzą ją małe elementy, można ją ułożyć w dowolnym miejscu i zawsze będą wyglądać fenomenalnie. Biorąc pod uwagę ogromny wybór wzorów, jest to tym bardziej interesująca opcja.

Uczyń z wanny ozdobę?

Mozaika na wannę może składać się z drobnych kolorowych kwadracików, z czym wiele osób ją kojarzy. Jednak są producenci, którzy wychodzą poza utarte ramy i dbają o to, by ich produkty były nie tylko trwałe, ale cechowały się przy tym nowoczesnym designem. Wystarczy spojrzeć na propozycje od Raw Decor. Dzięki nim możemy z wanny uczynić ozdobę! Do wyboru mamy mozaikę w kształcie heksagonów, arabesek, rybiej łuski, cegiełki. Jest ona dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Są dostępne tak standardowe kolory jak biel, bądź czerń, ale nie brakuje niestandardowych odcieni jak butelkowa zieleń, ciemny niebieski, pastelowy błękit bądź oliwka. Tak szeroki wybór zachęca do tego, by eksperymentować.

W zależności od naszych potrzeb i oczywiście stylu aranżacyjnego możemy postawić na płytki z połyskiem lub matowe. Jeżeli chcielibyśmy wyeksponować unikatowy kształt mozaiki, to dobrym zabiegiem będzie zastosowanie fugi w kontrastującym kolorze.

Jak wybrać idealny kolor?

W każdym stylu aranżacyjnym znajdziemy kolory bazowe, takie, które sprawdzają się w roli barw dodatkowych i takie, których lepiej unikać. Będzie to pierwszy wyznacznik tego, w którą stronę podążać, wybierając mozaikę do obudowy wanny.

Przeglądając mozaikę, musimy się zastanowić, jakie są pozostałe barwy w pomieszczeniu. Płytki mogą być w tym samym tonie, co ściany i podłoga, a mogą równie dobrze się wyróżniać, a tym samym przyciągać spojrzenia.

Kolory pozwalają optycznie manipulować przestrzenią i w zależności od tego, po co sięgniemy, całe wnętrze będzie odbierane inaczej. Jeśli nasza łazienka jest dość mała i chcemy ją optycznie powiększyć, to skoncentrujmy się na odcieniach jaśniejszych, a kiedy zależy nam na tym, by była wytworna, to sprawdzą się ciemniejsze płytki. Tę samą zasadę możemy stosować podczas wykańczania innych wnętrz.