Przeprowadzenie prac związanych z ociepleniem ścian zewnętrznych budynku wymaga odpowiedniego przygotowania. Tego typu prace realizowane na wysokościach są obarczone dużym ryzykiem. Aby je zminimalizować, niezbędne jest zaopatrzenie się w stabilną konstrukcję rusztowania, a także odzież i obuwie BHP. A zatem jak legalnie wykonać prace na wysokościach przy ociepleniu elewacji? Przejrzyj poradnik i poznaj aktualne przepisy.
Prace na wysokościach a ocieplenie budynku – co warto wiedzieć?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej praca na wysokościach odbywa się wtedy, kiedy osoba znajduje się minimum 1 metr nad powierzchnią podłoża.
Są jednak pewne wyjątki od tego przepisu, np. praca na osłoniętej przestrzeni z każdej strony jest uznawana za pracę na wysokościach dopiero powyżej 1,5 metra nad powierzchnią gruntu.
Decydując się na wynajem rusztowań do wykonania ocieplenia zewnętrznych ścian budynków, musisz pamiętać, że wszelkie działania będą miały charakter prac na wysokościach.
Kto i kiedy może legalnie przeprowadzać prace na wysokościach przy dociepleniu ścian?
Prace na wysokościach np. na wynajętym rusztowaniu w celu wykonania ocieplenia zewnętrznych ścian budynku mogą być realizowane wyłącznie przez osoby, które spełniają następujące warunki:
- ukończone minimum 18 lat,
- posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania takich prac,
- ukończone szkolenie BHP z zakresu pracy na wysokościach.
Osoba odpowiedzialna za wykonywanie prac na wysokościach powinna być też świadoma instrukcji i procedur związanych z realizowaniem takich prac. Inwestor jest zobligowany do wyposażenia pracownika w specjalne środki ochrony zdrowia i życia np. kask, uprząż, odzież i obuwie robocze BHP.
Warto dodać, że przepisy nie regulują dokładnie tego, jakie kursy powinna skończyć osoba zajmująca się ociepleniem ścian na wysokościach. Podstawowym warunkiem do legalnego wykonywania tego typu prac jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na wysokościach.
Jak oznakować rusztowanie i miejsce prac na wysokościach?
W kwestii bezpieczeństwa istotne są nie tylko szkolenia BHP i wyposażenie pracowników w odzież, obuwie i akcesoria ochronne. Kluczowe jest też oznakowanie miejsca realizowania prac np. rusztowania.
Do prawidłowego oznakowania prac na wysokościach należy użyć taśm o widocznych barwach biało-czerwonych lub żółto-czarnych. Opcjonalnie na miejscu można też użyć znaków BHP o nakazie stosowania środków ochrony głowy lub szelek bezpieczeństwa.
Najnowsze komentarze