Ogrzewanie mieszkania to jedna z najważniejszych kwestii eksploatacji lokalu w naszym klimacie. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka technologii o różnym stopniu skomplikowania i kosztach montażu oraz dalszego użytkowania. Inwestor wybierając jedną z opcji, bierze pod uwagę przede wszystkim koszt przyszłej eksploatacji, czyli koszt paliwa.
Piec gazowy jak wybrać – montaż
Piec gazowy dwufunkcyjny to opcja dla ogrzewania lokalu i wody jednocześnie. Piec montuje się w nowym lokalu czy budynku, ale nie ma też problemu zmiany sposobu ogrzewania, poprzez likwidację kotła węglowego i wymianę jego na gazowy. Na polskim rynku można znaleźć różnego rodzaju kotły gazowe, które różnią się pomiędzy sobą parametrami i funkcjami. Przygotowując się do inwestycji trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze: np. z punktu widzenia montażu:
-
piec gazowy dwufunkcyjny stojący: jest większy i cięższy niż wersja wisząca pieca ze względu na żeliwny wymiennik ciepła, trwalszy niż stalowy, piec ogrzewa dom, ale i wodę z wykorzystaniem zasobnika, chociaż można zamontować wersję z jedną funkcją, pojemność wodna pieca oscyluje: od 0,3 do 0,7 dm3/kW.
-
piec wiszący: mniejszy i lżejszy, o stalowym wymienniku ciepła, może być dwu lub jednofunkcyjny, można go montować również w małych pomieszczeniach; pojemność wodna kotła wiszącego wynosi od 0,02 do 0,20 dm3/kW
Piec gazowy jak wybrać – budowa komory spalania
Analizując cechy pieca gazowego i wszystko to na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego warto wziąć pod uwagę komfort użytkowania i serwisowanie pieca. Piec gazowy dwufunkcyjny różni się w poszczególnych modelach budową komory spalania, co wydaje się aspektem ściśle technicznym, ale wpływa również na sposób montażu, ważny aspekt w małych mieszkaniach.
-
piec z otwartą komorą spalania: w trakcie spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym jest zamontowany, a to oznacza, że musi mieć zapewniony dopływ powietrza, trzeba również systematycznie kontrolować sprawność wentylacji; spaliny powstałe podczas pracy pieca wyprowadzane są kanałem spalinowym
-
piec z zamkniętą komorą spalania: podczas spalania pobiera powietrze z zewnątrz za pomocą przewodów powietrznych, natomiast spaliny są usuwane przewodami spalinowymi, przepływ powietrza oraz spalin jest wymuszany przez wentylator, tego rodzaju kocioł można montować z powodzeniem nawet w bardzo małych pomieszczeniach
Czym różni się piec gazowy dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego?
Inwestor biorą pod uwagę wybór właściwego dla siebie pieca zaczyna od podziału na piec gazowy dwufunkcyjny i jednofunkcyjny. Ten ostatni przeznaczony jest do ogrzewania domu poprzez ogrzewanie wody znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania. Do pieca jednofunkcyjnego można dokupić odrębny zasobnik, który umożliwi ogrzanie wody użytkowej.
Różnica pomiędzy obu kotłami polega na posiadaniu wymiennika przepływowego służącego do podgrzewania wody. Piec gazowy dwufunkcyjny zatem, bez dodatkowych urządzeń, ogrzewa zarówno powierzchnię mieszkalną jak i wodę użytkową. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju technologia nie umożliwia gromadzenia ciepłej, podgrzanej wody. Ciepła woda w kranie pojawia się w kilka chwil po odkręceniu kurka, najpierw leci zimna. Czas oczekiwania zależy m.in. od odległości źródła wody od lokalizacji pieca. Wersją bardziej komfortową jest zastosowanie wiszącego kotła kompaktowego. Tego rodzaju kocioł posiada zintegrowany, nieduży zasobnik, w którym magazynuje się ciepła woda. Wystarcza ona do umycia rąk ale już nie do kąpieli.
Najnowsze komentarze