Garaż w bryle domu czy wolnostojący?

Gdy zapada decyzja o wybudowaniu domu, to zawsze mamy świadomość, że jest to przedsięwzięcie długoplanowe, najczęściej obliczone na pokolenia naszych potomków. Zajmiemy się w tym krótkim artykule zagadnieniem dotyczącym wyboru projektu domu z garażem lub pozbawionym garaża – to jedno z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć przy wyborze projektu domu, w którym zamieszkamy.

Komu potrzebny będzie garaż w domu?

Czy każdy potrzebuje garażu na swojej posesji? Raczej nie, ale będą to przypadki jednostkowe, kiedy wybierzemy projekt domu bez garaża. Garaż będzie potrzebny nam oczywiście dla starannego przechowania samochodu. Przecież dojeżdżamy do pracy, a domy stawiamy zwykle z dala od wielkomiejskich centrów. Poza tym zdecydowana większość osób, która buduje domy, posiada także przynajmniej jeden samochód, który trzeba zabezpieczyć. Z garaża na posesji możemy korzystać też jako magazynu, przechowalni, pomieszczenia gospodarczego, przystosować go do własnych celów (np. urządzić w garażu pracownię malarską). Widzimy więc, że trudno będzie znaleźć takie przypadki, kiedy ktoś na etapie wyboru projektu domu nie weźmie pod uwagę również garaża. A jeśli już dom ma być z garażem – to czy wtedy lepiej wybrać garaż wolnostojący, czy też doskonale wkomponowany w bryłę domu?

Garaże wolnostojące czy garaże w bryle budynku?

Rozpatrzmy najpierw ten pierwszy przypadek, czyli garaż jako oddzielny budynek na naszej posesji. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Skupmy się na mocnych stronach. Przede wszystkim garaż wolnostojący możemy zlokalizować w dowolnym miejscu naszej posesji i otrzymujemy większą swobodę poprowadzenia do niego podjazdu. Poza tym garaż wolnostojący jest zazwyczaj większy niż garaże w bryle budynku, zatem zwiększają się możliwości dostosowania go do różnych funkcji oprócz parkowania w nim samochodów. Posesja, na której znajduje się dom i oddzielony od niego budynek garażu uzyskuje więcej zabudowań. Pomyślmy o tym, że oprócz osobnego garażu możemy jeszcze wybudować na naszym terenie np. altanę czy basen, mieć ogród, a wtedy teren zakreślony przez ogrodzenie naszej posesji stanie się małym miasteczkiem – jeśli wolno tak powiedzieć.

Jednakże najczęściej wybierane są garaże architektonicznie stanowiące część budynku mieszkalnego. Możemy z nich bezpośredni wchodzić do pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu kompaktowe konstrukcje stanowią obecnie także pewien standard estetyczny. Na pewno są bardziej praktyczne dla mniejszych posesji, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na osobny budynek.

Możliwe są oba rozwiązania. W tym przypadku rozstrzygają czynniki indywidualne, a więc potrzebny będzie nasz wybór.