Idealna brama do Twojego domu

Doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego wymaga utworzenia kompletnej bryły budynku, wraz ze stolarką otworową, niezbędny jest również montaż bramy garażowej. Zasadniczy wybór leży pomiędzy czterema rodzajami, a są to: bramy uchylne, bramy rozwierane, bramy segmentowe i bramy rolowane.

Zależnie od producenta, możemy wybierać kolory RAL, okleiny z fakturami, np. drewnopodobnymi, decydować się na przeszklenia, czy nawet na wstawienie w skrzydło bramy drzwi.

Bramy uchylne

Bramy uchylne cieszą się dużą popularnością ze względu na atrakcyjną cenę, dużą dostępność (można je znaleźć nawet w supermarketach budowlanych) i łatwość montażu. Są to konstrukcje relatywnie lekkie, ich obsługa nie wymaga użycia dużej siły. Zamykane są wygodnym zamkiem umieszczonym pośrodku bramy. Ograniczeniem dla tego rodzaju rozwiązania jest rozmiar, który musi uwzględniać ręczne sterowanie, a także sztywność materiału – w przypadku tych bram cała płaszczyzna porusza się jednocześnie.

Bramy rozwierane

Bramy rozwierane kojarzą się głównie ze starymi zabudowaniami, jednak są do dziś dostępne i chętnie montowane np. w wolnostojących garażach. Decydując się na tego rodzaju bramę, wyglądającą jak duże drzwi musimy pamiętać, że skrzydła otwierane na zewnątrz potrzebują przestrzeni, by się otworzyć. Nie mogą zatem być montowane przy stromym podjeździe, który uniemożliwiłby pełne otwarcie.

Bramy segmentowe

Segmentowe bramy garażowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Ich niewątpliwą zaletą jest duża dowolność w doborze rozmiaru. Przy sterowaniu silnikowym mogą być z powodzeniem stosowane w nawet bardzo szerokich wjazdach, takich jak do garaży w apartamentowcach. Są praktyczne w użytkowaniu i trwałe. Konstrukcja złożona z poziomych paneli pozwala na uzyskanie dużej sztywności bramy.

Bramy rolowane

Bramy rolowane przypominają z wyglądu roletę zewnętrzną, mogą więc stanowić dobre uzupełnienie fasady wyposażonej w rolety. Są polecane szczególnie tam, gdzie jest niewiele miejsca na montaż bramy. Brama segmentowa i brama uchylna chowają się pod sufitem pomieszczenia, tymczasem brama rolowana zwija się do niewielkiej skrzynki umieszczonej nad otworem bramy. Może być również sterowana silnikiem, podobnie jak segmentowa i może być częścią systemu inteligentnego domu.