Meble dębowe – czym się charakteryzują?

Były czasy kiedy meble dębowe wydawały się wychodzić z mody. Wraz z wprowadzeniem projektów mebli malowanych, wiele osób uważało je za przestarzałe i nieco staromodne. Jednak w ostatnich latach meble dębowe masowo powracają do łask i zdobią nawet najbardziej współczesne wnętrza. Co sprawia, że ponownie są trendem w aranżacji?

Jakie właściwości ma drewno dębowe?

Dąb należy do rodziny bukowatych i jest drzewem liściastym. Drewno dębowe zachwyca swoimi wyjątkowymi właściwościami. Jest bardzo ciężkie i również bardzo twarde. Jednocześnie daje się bardzo dobrze piłować, strugać, wiercić i frezować. Co prawda jego suszenie jest trochę czasochłonne, ale za to później odznacza się bardzo wysoką odpornością na ścieranie i dużą wytrzymałością na wgniecenia.

Ponadto drewno dębowe posiada bardzo wysoką sprężystość ze względu na charakterystyczne wartości w zakresie wytrzymałości na pęcznienie i kurczenie. Dzięki swoim właściwościom drewno dębowe jest uważane za szlachetny surowiec i przez to ma dość wysoką cenę. Meble dębowe są znacznie droższe niż te z innych gatunków drewna, ale na pewno są warte tej inwestycji, choćby ze względu na swoją trwałość.

Jakie meble wykonuje się z drewna dębowego?

Drewno dębowe to wszechstronny materiał. Ze względu na charakterystyczną fakturę, równomierne usłojenie i naturalny kolor, idealnie nadaje się zarówno do rustykalnego, jak i do nowoczesnego wnętrza. W kuchni szczególnie popularne są kuchenne meble dębowe, stoły i krzesła oraz kredensy do jadalni. Takie wyposażenie może przetrwać nawet kilkanaście lat.

Z dębu wykonuje się także takie meble jak:

  • stoliki kawowe,
  • szafki RTV,
  • biurka,
  • szafy,
  • półki,
  • komody,
  • łóżka.

Oprócz mebli, z drewna dębowego wykonuje się też podłogi, parapety i blaty.

Dlaczego warto wybrać meble dębowe?

Meble dębowe to idealny wybór, jeśli potrzebujesz trwałego i eleganckiego mebla. Poza tym, że wykazują się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną to są też odporne na wilgoć i łatwe w pielęgnacji. Piękno drewna dębowego polega w dużej mierze na niepowtarzalności słojów i faktury. Meble z niego zrobione zapewniają wnętrzu naturalność, elegancję i ciepło.

Ten materiał zapewnia też szeroką gamę kolorów – barwa mebli dębowych może wahać się od chłodniejszego beżu do ciepłego odcienia miodu. Jest to drewno, które bardzo dobrze reaguje na wszystkie rodzaje wykończenia.