Oprawy ogrodowe, czyli estetyczne i funkcjonalne dopełnienie aranżacji otoczenia domu

Ogród jest oczkiem w głowie niejednego właściciela domu jednorodzinnego. Zadbana przestrzeń zielona tworzy idealne warunki do odpoczynku, kontemplowania przyrody, daje również mnóstwo satysfakcji i… budzi zazdrość u sąsiadów. Projektując i aranżując ogród warto jednak zadbać o to, aby prezentował się on okazale także po zmroku. Tutaj niezastąpione są różnego rodzaju oprawy ogrodowe. Pełnią one dwojaką funkcję: estetyczną oraz użytkową. Jakie oprawy mogą Ci się przydać? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Zapraszamy po garść praktycznych wskazówek.

Na dobry początek: jak wybrać oprawy ogrodowe?

Podstawowym kryterium wyboru takich opraw jest ich przeznaczenie określone przez producenta oraz wynikające z klasy szczelności. Może się to wydawać oczywiste, ale i tak warto przypomnieć, że do ogrodu wybieramy zawsze oprawy zewnętrzne. Są one odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci, co gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko instalacji elektrycznej, ale też ludzi oraz całego budynku.

Rada

Zwróć uwagę na klasę szczelności. Minimum powinno to być IP 44, a jeszcze lepiej IP 65. Takim oprawom niestraszny będzie nawet rzęsisty deszcz.

Wybierając oprawy ogrodowe należy również zwrócić uwagę na kwestie estetyczne. Obecnie wybór opraw jest tak szeroki, że bez problemu da się znaleźć takie, które perfekcyjnie korespondują z charakterem ogrodu czy architekturą budynku.

Bardzo interesująco prezentują się zwłaszcza oprawy ogrodowe o nietypowym kształcie. Przykładem może być tutaj oprawa STONO z oferty firmy Kanlux, która imituje granitową kulę i będzie bardzo efektownym uzupełnieniem np. tarasu, rabaty kwiatowej czy wejścia do domu.

Do tego dochodzą jeszcze kwestie czysto użytkowe. Na pewno dobrym pomysłem będzie zakup oprawy ogrodowej z wymiennym źródłem światła. Dzięki temu, w razie przepalenia się źródła, będzie je można szybko i łatwo wymienić, unikając konieczności wymiany całej oprawy.

Jeśli natomiast chodzi o konkretne źródła światła, to rekomendujemy oprawy LED. Ta technologia gwarantuje bardzo niskie zużycie energii, co jest wręcz kluczowe w przypadku opraw ogrodowych, które prawdopodobnie będą doświetlać przestrzeń wokół budynku przez całą noc. Oprawy LED wyróżniają się również wielokrotnie dłuższą trwałością niż te wyposażone w tradycyjne źródła światła.

Rada

Oprawy z wymiennym źródłem światła także możesz wyposażyć w źródła LED. Pamiętaj o tym, dzięki temu zmniejszysz rachunki za prąd i znacznie wydłużysz czas świecenia opraw w ogrodzie.

Oprawy na ścianach budynku

Oprawy ogrodowe, wbrew nazwie, nie muszą służyć wyłącznie do doświetlania przestrzeni zielonej. Równie dobrze można je wykorzystać do podkreślenia walorów architektonicznych samego budynku. Lampy zewnętrzne mocowane do ściany będą rzucać na nią przyjemne dla oka, rozproszone światło. Dzięki temu dom będzie dobrze widoczny z daleka, co także przełoży się na bezpieczeństwo domowników.

Niezastąpione naświetlacze

Spośród wielu rodzajów opraw ogrodowych warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na naświetlacze – przede wszystkim te wykorzystujące technologię LED. Do ich zalet zaliczymy zarówno dużą moc świetlną, jak i fakt, że dają nam możliwość precyzyjnego skierowania strumienia światła w to miejsce, na którego podświetleniu nam zależy.

Naświetlacze LED doskonale sprawdzają się do podświetlania fasady budynku, elementów dekoracyjnych i małej architektury ogrodowej, a także samych roślin – na przykład efektownych drzew z rozłożystymi koronami.

Zadbaj o bezpieczeństwo i wygodę korzystania z ogrodu po zmroku

Oprawy ogrodowe, jak już wspomnieliśmy we wstępie, pełnią również funkcję użytkową. Można (i na pewno warto) wykorzystać je do tego, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podczas spacerowania po ogrodzie po zmroku, wjeżdżania samochodem do garażu, wyrzucania śmieci czy przynoszenia drewna do kominka z drewutni.

Do realizacji wszystkich tych celów idealnie nadają się oprawy stojące, montowane tuż przy ścieżkach ogrodowych czy wzdłuż podjazdu do garażu. Za przykład może posłużyć bardzo efektowna, nowoczesna oprawa NOVIA firmy Kanlux.

Rada

W ogrodzie zawsze warto zastosować oprawy wyposażone w czujnik ruchu lub czujnik zmierzchu, co pozwoli zautomatyzować ich pracę, jednocześnie przynosząc spore oszczędności na zużyciu energii elektrycznej.

Co zrobić, gdy nie mamy instalacji elektrycznej w ogrodzie?

Na szczęście nie jest to problem, którego nie da się łatwo i niedrogo rozwiązać. Brak zasilania w ogrodzie to dobry powód do tego, aby zastosować oprawy LED solarne, czyli wyposażone w moduł fotowoltaiczny oraz niewielki akumulator. Takie oprawy będą zasilane energią słoneczną – sprytne, ekonomiczne i ekologiczne! Dodatkową zaletą solarnych opraw ogrodowych jest to, że można je zamontować w praktycznie dowolnym miejscu, bez konieczności doprowadzania instalacji elektrycznej, co zawsze jest dość kłopotliwe.

Szeroki wybór opraw ogrodowych, w tym solarnych, znajdziesz w ofercie polskiej firmy Kanlux, z którą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/15993/oprawy-ogrodowe.