Jodła kaukaska w doniczce. Jak dbać?

Artykuł partnera.

Już niedługo znów nastanie magiczny czas z pięknie przystrojonymi choinkami w domu. Niektórzy z nas zdecydują się na świeżo ścięty i pachnący świerk, inni przyniosą do domu plastikowe drzewko. Jest jeszcze trzecia, szczególnie trwała i przyjazna środowisku alternatywa: choinka w doniczce. Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, jak najlepiej o nią dbać

Choinka w doniczce to mnóstwo zalet!

Po zakończeniu sezonu świątecznego ścięta choinka niestety nie nadaje się już do użytku. Ponadto ekolodzy podkreślają, że takiego drzewka nie należy wyrzucać do śmieci ani spalać w kominku czy piecu. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go do firmy zajmującej się rozdrabnianiem drzewa na kompost, który następnie zostanie właściwie wykorzystany. Dla wielu może to być problem, dlatego coraz więcej osób decyduje się na choinkę w donicy. Jodła doskonale prezentuje się w salonie i podkreśla swoim naturalnym pięknem ten świąteczny i magiczny czas. Po świętach można postawić ją na tarasie lub posadzić w ogrodzie i cieszyć się własnym drzewkiem przez cały rok.

Jeśli więc zdecydujesz się na zakup jodły kaukaskiej w doniczce (https://hoho-choinka.pl/choinki/jodla-kaukaska/), musisz zwrócić uwagę na kilka czynników podczas dokonywania zakupu. Przede wszystkim warto kupić drzewko z certyfikowanej plantacji ekologicznej. W ten sposób będziesz mieć pewność, że otrzymasz zdrową choinkę, która nie była traktowana chemicznymi nawozami lub pestycydami. Najlepiej jest znaleźć odpowiednią ofertę w internecie, ponieważ takie hodowle zajmują się także profesjonalną wysyłką bezpośrednio pod wskazany adres.

Jak dbać o choinkę w doniczce?

Jeśli nie chcesz co roku kupować nowej choinki, możesz też uprawiać ją w doniczce. Należy przestrzegać kilku wskazówek dotyczących jej pielęgnacji. Jeśli się do nich nie zastosujesz, jodła w doniczce często nie przeżyje nawet pierwszej zimy.

Najważniejszą kwestią jest temperatura. Drzewka przeniesione prosto z plantacji do domu są wyrwane z zimowego stanowiska. Jeśli ten cykl cieplny będzie zbyt długi, choinka nie przetrwa po ponownym wystawieniu na zewnątrz. Dlatego ważne jest, aby najpierw dać jej możliwość aklimatyzacji. Zanim więc wniesiesz choinkę do ciepłego mieszkania, zostaw ją na kilka dni na klatce schodowej lub w nieogrzewanej piwnicy. Pamiętaj też, że jodła kaukaska w doniczce może stać w salonie maksymalnie 12 dni. Jeśli natomiast jest trzymana na zewnątrz, może przetrwać kilka lat, choć po dwóch latach należy wymienić doniczkę na większą.

Tutaj znajdziesz kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji jodły w doniczce:

  • Drzewka uprawiane w doniczkach kupuj tylko z certyfikowanych plantacji;
  • Powoli aklimatyzuj drzewo do wyższych temperatur;
  • Nie należy umieszczać choinki w pobliżu kaloryfera ani w miejscach narażonych na przewiew;
  • Podlewaj ją codziennie, tak aby gleba była zawsze lekko wilgotna;
  • Zaraz po Bożym Narodzeniu ponownie przyzwyczajaj drzewko do niższych temperatur;
  • Regularnie dodawaj do doniczki specjalny nawóz.

Żywa choinka w doniczce po świętach

Gdy sezon świąteczny dobiega końca, czas zastanowić się, co zrobić ze swoją jodłą. Możesz zostawić ją w doniczce przez około 2 lata, aż zrobi się za duża i wtedy przesadzić ją do obszerniejszej donicy. Inną opcją jest posadzenie jej w ogrodzie, aby cieszyć się pięknem drzewa przez wiele lat.

Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, zrób to po pierwszych przymrozkach, najlepiej w marcu, kiedy łatwiej będzie wykopać dołek. Wybierz dla swojej jodły również zacienione miejsce i najlepiej takie, w którym roślina nie będzie przeszkadzać, gdy stanie się dużym drzewem. Odpowiednio pielęgnowana jodła kaukaska z czasem stanie się piękną ozdobą Twojego ogrodu.