Montaż klimatyzacji – kiedy zdecydować się na zamontowanie klimatyzacji w domu?

Jeszcze nie tak dawno temu klimatyzacja kojarzyła się głównie z urzędami i wielkimi gmachami. Jednak coraz częściej instalowana jest również w domach jednorodzinnych. Nie bez powodu! To idealny sposób na ochłodzenie pomieszczeń w upalne dni i podniesienie komfortu życia. Kiedy warto zdecydować się na montaż klimatyzacji? Przeczytaj koniecznie!

Dlaczego warto zamontować klimatyzację?

Klimatyzacja domu to niezwykła wygoda. Jej główną zaletą jest oczywiście możliwość regulacji temperatury. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy na termometrach potrafi pokazać się nawet 40 stopni w słońcu. Obniżenie temperatury za pomocą klimatyzacji pozwoli nie tylko komfortowo spędzić czas w domu w ciągu dnia, ale również zapewni przyjemny sen i odpoczynek nocą. Warto wspomnieć, że klimatyzatory to również doskonałe urządzenia dla alergików i astmatyków. To ze względu na fakt, że filtry w klimatyzatorach oczyszczają powietrze z pyłków i innych zanieczyszczeń. Oczywiście pod warunkiem, że są regularnie poddawane konserwacji i serwisowane.

Montaż klimatyzacji – kiedy jest najlepsza pora?

Zastanawiając się nad montażem klimatyzacji, warto wiedzieć, który moment jest do tego najlepszy. Niestety nie każda pora roku się do tego nadaje. Zdecydowanie odradzamy montowanie klimatyzacji domu w trakcie trwania zimy. Użycie niektórych materiałów budowlanych jest, w czym czasie utrudnione lub w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Dodatkowo istnieje zwiększone ryzyko wypadku w trakcie montażu agregatu klimatyzacyjnego ze względu na warunki pogodowe. Najlepszym wyborem będzie jesień lub wczesna wiosna, gdy pogoda jest znacznie lepsza. Dodatkowo zamontowanie klimatyzacji na Śląsku w tym czasie pozwoli na korzystanie z niej bez problemów w czasie całego lata.

Klimatyzacja w domu a czas montażu

Decydując się na budowę domu, warto uwzględnić już na etapie projektowania montaż klimatyzacji. Znacznie ułatwi to jej instalację i sprawi, że korzystanie z urządzenia będzie znacznie bardziej komfortowe. W czasie wykonywania prac budowlanych najlepszym momentem na zamontowanie klimatyzacji jest chwila przed przystąpieniem do tynkowania. Nie zaburzy to dalszych praz związanych z aranżacją wnętrza. Oczywiście cały montaż klimatyzacji może być przeprowadzony również po ukończeniu budowy lub w czasie większego remontu. Będzie się to wiązać jednak z większą ilością prac do wykonania, a co za tym idzie zwiększeniem kosztów montażu i wydłużeniem czasu wykonania realizacji montażu klimatyzacji.