Jak wyglądają rozbiórki budynków?

Zastanawiasz się, na czym polegają prace wyburzeniowo-rozbiórkowe? Jeżeli jesteś na etapie budowy domu, bądź wykupywania działki, na której znajduje się budynek do wyburzenia, warto wiedzieć, na czym polegają prace rozbiórkowe. Istnieją różnorodne metody i sposoby na demontaż danego obiektu, dlatego warto wiedzieć, która z nich sprawdzi się najlepiej. Takimi działaniami zajmują się zazwyczaj profesjonalne firmy, oferujące usługi rozbiórki budynków i innych obiektów, wykorzystując przy tym specjalistyczny sprzęt, który pozwala na szybki demontaż, a także dokładne usunięcie pozostałości budynków, w tym gruzu. Być może potrzebujesz usunąć dany obiekt z terenu, by móc postawić nowy budynek. W takim przypadku konieczne będzie skorzystanie z usług firmy wykonującej rozbiórkę budynków i obiektów.

Dokumenty do wyburzenia budynku

Zanim przejdziemy do działań wyburzeniowych, należy dokładnie przygotować formalności, a także często trzeba otrzymać zgodę od organu administracyjnego na wyburzenie danego obiektu. Jednak ten rodzaj dokumentu w postaci uzyskania zgody nie dotyczy budynków, oraz budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską. Również możliwość rozbiórki bez uzyskania zgody dotyczy budynków na terenie zamkniętym. Wszelkie formalności wymagane podczas prowadzenia prac rozbiórkowych wynikają z prawa budowlanego i koniecznością udania się do Starostwa Powiatowego, gdzie wypełniany jest wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami. Są to zazwyczaj dokumenty dotyczące terenu budowli, całej konstrukcji, ułożenia pomieszczeń oraz metod, które ekipa wyburzeniowa planuje zastosować przy rozbiórce danego obiektu.

Przygotowanie do rozbiórki budynku

Do prawidłowego przygotowania budynku do rozbiórki należy będzie, odłączyć obiekt od wszelkich mediów, między innymi prądu, wody, kanalizacji, gazu, Internetu czy sieci telefonicznej. Wszystko, dlatego że podczas działania tego rodzaju mediów możliwe jest uszkodzenie systemu kabli, czy rur przez ciężki sprzęt wykorzystywany podczas prac wyburzeniowych. Rozbiórki domów i budynków nie są łatwą sprawą, dlatego do wykonania takich czynności zatrudniane są specjalne i profesjonalne firmy, które znają się na fachu i doskonale wiedzą, co trzeba przygotować na danym etapie oraz dobierają najbardziej dopasowane metody wyburzeń, używając przy tym specjalistycznego sprzętu.

Jakie metody wyburzeń wybrać?

Przy wyburzeniach różnego rodzaju obiektów, firmy korzystają z wyburzeń mechanicznych, czyli tych z zastosowaniem mechanicznych urządzeń lub wybierają wyburzanie ręczne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i wybierane są pod względem dopasowania do konkretnej konstrukcji budynku. Wyburzenia maszynowe wykorzystuje takie maszyny jak koparki, spychacze, dźwigi, a całość budowli zamieniona jest w duży stos gruzu. Ten rodzaj rozbiórki przeznaczony jest do budowli wykonanych z ciężkiego i wytrzymałego surowca. Natomiast ręczne wyburzanie jest znacznie delikatniejsze i pozwala zachować wiele elementów z budowli, które mogą być przeznaczone do dalszego wykorzystania czy sprzedaży.

Źródło zdjęć: freepik.com