Urządzenia zapewniające komfort cieplny w naszych domach ulegały wielu przeobrażeniom na przestrzeni lat. Obecnie możemy wybierać pomiędzy wieloma rozwiązaniami, również tymi bardzo ekologicznymi. Dziś skupimy się na pompie ciepła, a mianowicie poddamy analizie poziom hałasu, który wytwarza. To zagadnienie powinno zainteresować mnóstwo osób. Wielokrotnie zdarza się, że ludzie przed montażem tej maszyny mają obawy dotyczące rzekomego zgiełku, wśród którego musieliby – wraz ze swoimi sąsiadami – na co dzień funkcjonować. Sprawdzamy, czy rzeczywiście istnieją realne powody do niepokoju.
Zmienne wartości w zależności od rodzaju pompy ciepła
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z faktu, iż nie jest możliwe jednoznaczne określenie poziomu hałasu wytwarzanego przez pompę ciepła. W dużej mierze zależy on od rodzaju maszyny. Wyróżniamy między innymi pompy typu powietrze-woda bądź powietrze-powietrze. Składają się one z części mechanicznych, które odpowiadają za generowanie dźwięków w trakcie ich działania. Precyzyjne wskaźniki można jednak określić dopiero po wyszczególnieniu konkretnego modelu, na który będziemy zdecydowani.
Czy istnieje ryzyko przekroczenia dozwolonego poziomu hałasu?
Jesteśmy całkowicie szczerzy, dlatego napiszemy wprost, że istnieje ryzyko przekroczenia dozwolonego poziomu hałasu. Nie jest to jednak powód do paniki. Po pierwsze, nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, że tak właśnie będzie w naszym przypadku. Po drugie, sytuacje, gdy normy dopuszczalnej głośności są przekraczane, stanowią zdecydowaną rzadkość i istnieją metody, by temu przeciwdziałać. Bo nawet jeśli hałas wytwarzany przez pompę ciepła przewyższy dopuszczalne normy, nie oznacza to bezwzględnego braku możliwości korzystania z takiej maszyny, co wyjaśnimy w następnym akapicie.
Jak można ściszyć działanie pompy ciepła?
Wiadomo, że nikt nie marzy o płaceniu kar lub ciąganiu się po sądach ze względu na sprawy cywilne założone przez zirytowanych sąsiadów. Z drugiej strony, ogromnie szkoda rezygnować z korzyści, jakie niesie za sobą pompa ciepła. Na szczęście jedno nie wyklucza drugiego. Wystarczy zamontować izolatory akustyczne na przykład w formie ekranów (podobne rozwiązanie funkcjonuje wzdłuż autostrad i dróg szybkiego ruchu). Dzięki nim fale dźwiękowe będą pochłaniane, a problem zostanie skutecznie rozwiązany.
Najnowsze komentarze