Wybór opału do pieca c.o. jest duży – węgiel, pelety, biomasa, słoma, a może ekogroszek. Każde paliwo stałe ma inną wartość energetyczną (opałową), jaka znacząco oddziałuje na parametry technologiczne pieca CO.
Łączny wydatek uzyskania energii zależy zatem nie jedynie od ceny surowca, lecz również od jego wartości opałowej.
Jaki opał wybrać: węgiel, drewno, biomasa lub słoma?
Węgiel kamienny – ma dużą wartość opałową (16,7-29,3 MJ/kg) oraz jest w Polsce szybko dostępny, więc na ogromną skalę stosuje się go do użytków grzewczych – rocznie 13-18 mln ton. W Europie jest stopniowo zastępowany przez drewno czy chemicznie przetworzone formy węgla – koks czy brykiety.
Drewno opałowe – jest bardziej ekologiczne od węgla, lecz trudniejsze do uzyskania. W kotłach ze zwykłej stali (niezależnie od rodzaju paleniska) winno się wypalać jedynie drewno liściaste ze względu na niską zawartość związków żywicznych. Drewno iglaste można bezpiecznie wypalać w kotłach zgazowujących zrobionych ze stali nierdzewnej (wysublimowanej).
Wilgoć drewna, więc pośrednio czas jego przechowywania, oddziałuje na wartość opałową. Największą wartość opałową ma drewno o wilgoci do 25%, więc sezonowane co najmniej rok. W Europie coraz częściej stosuje się do celów grzewczych pelety z prasowanych trocin. Gromadzi się je w specjalistycznych pojemnikach, skąd są podawane do kotła. Paliwo uzupełnia się okresowo, co jest niezwykle wygodne dla użytkownika.
Biomasa – to pozostawiona na przestrzeni gleby substancja roślinna (pozostałości pożniwne, zielony nawóz, chwasty), jaka może być palona w sposób ekologicznie bezpieczny (nie powoduje podniesienia ilości dwutlenku węgla w atmosferze) oraz skuteczny energetycznie. W kotłach niewielkiej mocy przeważnie wykorzystywane są odpady drewniane czy węgiel drzewny.
Słoma – w Polsce w rolnictwie zużywa się tylko 60% słomy, ponad 35% (blisko 7 mln ton rocznie) jest na polach. Można wypalać ją w kotłach c.o. Słoma ma niższą wartość opałową aniżeli węgiel (zwykle 18,7 MJ/kg). Szczególnie racjonalne jest palenie sprasowanych bloków słomy o wymiarach 0,4 x 0,4 x 0,8 m oraz wadze 10-12 kg (tak nazywanych balotów). Słoma żółta (świeża) zawiera dużo wody oraz poprzez to ma niższą wartość opałową aniżeli słoma szara (składowana). Świeżo po ścięciu można stosować do celów grzewczych jedynie słomę pszenną.
Najnowsze komentarze