Jak odpowiednio zadbać o instalację wodną

Prawidłowo zrobiona instalacja wodna nie tylko działa przez lata, ale jest też praktycznie bezawaryjna. Praca nad dobrym jej wykonaniem zaczyna się już na etapie projektowania.

Wykonywanie instalacji wodnej w domu dobrze jest zacząć na etapie wykopywania fundamentu. W ten sposób oszczędzimy sobie później dodatkowego kucia stropów czy przebijania się przez fundament. Zrobienie w tym czasie części instalacji ułatwia później podłączenie do wody całego systemu.

Rozplanowanie trasy

Oczywiście wraz z projektem instalacji wodnej mamy ogólnie dostępny rozkład instalacji wodnej. Jednak zwykle zachodzi kilka poprawek, które wymuszają mniejsze lub większe zmiany w całej instalacji. Musimy sobie też zdawać sprawę, że im prostsza i krótsza jest trasa poszczególnych elementów tym lepiej. Szczególną uwagę warto zwrócić na podłączenie ciepłej wody. Między zbiornikiem ciepłej wody a kranem najkorzystniej jest skrócić odstęp maksymalnie. Dzięki temu woda ciepła będzie lecieć z kranu praktycznie od razu.

Materiały potrzebne do wykonania instalacji wodnej w domu

Projekt instalacji wodnej daje nam wgląd w potrzebne materiały do jej wykonania. Składają się nań takie elementy jak:

  • trasa;
  • średnice i materiał rur;
  • sposób ułożenia rur;
  • umiejscowienie zaworów.

Istotne jest też zamontowanie na całej trasie zaworów w odpowiednich miejscach dających możliwość odcięcia dopływu wody. Przydatne jest to zwłaszcza przy przyszłych remontach.

Woda leje się z kranu

pixabay.com

Rodzaje zaworów

W domowych instalacjach wodnych stosuje się kilka rodzajów zaworów:

  • zawory kulowe – znajdują zastosowanie w odłączaniu poszczególnych odcinków instalacji wodnej w gospodarstwie domowym;
  • zawory kątowe – te są polecane do montowania przy kranach, mają dodatkowo możliwość zatrzymywania drobnych zanieczyszczeń w osadnikach.

Oczywiście każdy z zaworów posiada też zróżnicowane modele, które mają odpowiednie właściwości. Najczęściej stosowane w domowej instalacji wodnej są zawory kulowe ½. Natomiast w takich strategicznych miejscach, jak odcięcie wody przed licznikiem czy za licznikiem stosuje się zwykle zawory kulowe 2 cale czy 3 cale. W trudno dostępnych miejscach stosuje się zazwyczaj zawór kulowy z motylkiem zamiast klasycznej dźwigni. Odpowiednio wykonana instalacja wodna w domu jest trwała. Obecnie używa się materiałów o mniejszej wrażliwości na korozję, takich jak tworzywo sztuczne czy miedź.

Więcej o zaworach można znaleźć na http://www.zawory.com.pl/.