Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – sposób na mniejsze rachunki

Zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym nie słabnie od dekad. Skuteczność i oszczędność tego rozwiązania gwarantuje odpowiednią temperaturę i korzyści finansowe. Elementem właściwego wykorzystania tego systemu grzewczego jest odpowiedni sposób sterowania nim.

Jak zoptymalizować ogrzewanie podłogowe?

Efektywność ogrzewania podłogowego jest wysoka z samego faktu zastosowanej technologii. Komfort termiczny odczuwany jest przez równomierne rozprowadzenie temperatury po pomieszczeniach – w tym również w najbardziej newralgicznym miejscu tj. przy podłodze. Utrzymanie ciepła jest łatwiejsze, a oszczędności finansowe płyną także z faktu, iż porównaniu do innych metod grzewczych, komfort przy ogrzewaniu płynącym od dołu zapewniają temperatury niższe nawet o 2-3 stopnie Celsjusza (co przekłada się średnio na 10% mniejsze zużycie energii).

Optymalizacja efektywności ogrzewania podłogowego możliwa jest dzięki wydzieleniu stref grzewczych. Pokoje w domu zróżnicowane są pod względem najbardziej korzystnej temperatury, która powinna w nich panować – relatywnie niższa w sypialni czy w kuchni, wyższa w łazience i salonie. Jednakowe nagrzewanie wszystkich pomieszczeń jest irracjonalne ekonomicznie i błędne w aspekcie komfortu domowników. Podział na strefy grzewcze umożliwia ustawienie temperatury odpowiedniej dla każdego pomieszczenia z osobna.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Prawidłowo funkcjonujący proces grzewczy możliwy jest za sprawą komunikujących się z sobą elementów. W przypadku ogrzewania wodnego są to:

  • sterowniki zaworów termostatycznych (listwy sterujące)
  • czujniki temperatury
  • regulatory pokojowe (najczęściej również zaopatrzone w czujniki temperatury)
  • siłowniki termoelektryczne

Sterownik (listwa) zarządza zamontowanymi w poszczególnych pomieszczeniach termostatami (regulatorami), i wysyła do siłowników  informację o konieczności otwarcia albo zamknięcia dopływu wody do pętli grzewczych. Czujniki i regulatory pozwalają utrzymać ustaloną wysokość temperatury w pokojach, wysyłając sygnał do sterowników w momencie spadku lub przekroczenia właściwego poziomu temperatury.

Wariant ogrzewania elektrycznego jest jeszcze prostszy – regulator z czujnikiem podłącza się do grzejnika albo maty grzewczej. Wskazany jest także montaż czujnika podłogowego, który zabezpiecza podłogę przed ewentualnym przegrzaniem. Sterowanie oboma systemami nie jest skomplikowane, a przy pomocy np. regulatora temperatury Etherma eTouch Basic wręcz dziecinnie łatwe.

Regulator eTouch Basic jest uniwersalny – sprawdzi się w przypadku systemu wodnego i elektrycznego równie dobrze. Intuicyjne sterowanie odbywa się poprzez ekran dotykowy. Umożliwia zaprogramowanie dwóch własnych wariantów temperatury (komfort i ekonomiczny), gwarantując spore oszczędności. Zakres obsługiwanych przez programy temperatur to od 5 do 40 stopni Celsjusza. Zmiana trybu ogrzewania wymaga jedynie dotknięcia ekranu LCD z wyświetlaczem. Produkt posiada wysoką klasę ochrony przed pyłem i wilgocią (IP21). Prosty w użyciu i energooszczędny eTouch Basic posiada nowoczesny design, który ubogaci estetycznie każde wnętrze.