Drzewa owocowe w ogrodzie

Mówiąc o drzewach owocowych w ogrodzie mamy na myśli tradycyjny sad zarośnięty trawą. Jego koszenie to prawdziwe wyzwanie.

Jednak nie zawsze tak musi być. Wystarczy tylko inaczej urządzić ogród, aby nie martwić się koszeniem miedzy drzewami, a jednocześnie cieszyć się smakiem owoców.

Jak wybrać miejsce dla drzew w ogrodzie

Zazwyczaj na małych parcelach nie mamy zbyt dużo możliwości wyboru miejsca na drzewka. Można oczywiście wybierać odmiany nisko rosnące. Jest to rozwiązanie dobre do bardzo małych ogrodów. Drzewka kolumnowe można też sadzić w donicy i trzymać cały rok na tarasie. Jest to zawsze jakieś rozwiązanie.

Niewielki ogród – jakie wybrać doń drzewa owocowe

Warto zawsze sadzić dwie odmiany w pobliżu siebie aby mogły się nawzajem zapylać. Oczywiście jest też sporo odmian samopylnych jak na przykład brzoskwinia rakoniewicka. Takie drzewa możemy sadzić po jednym w ogrodzie. Jednakże jabłonie i czereśnie lepiej jeśli rosną w towarzystwie.

Miejsce dla jabłoni w ogrodzie

W małym ogrodzie dla jabłoni można wybrać miejsce, które jest mniej słoneczne i bardziej wilgotne. Te drzewa owocowe lepiej rosną jeśli mają w pobliżu korzeni wodę. Do polecanych odmian do małego ogrodu będą oliwka żółta albo inaczej papierówka, koksa pomarańczowa. Warto w takim wypadku zdecydować się na drzewa z dwiema odmianami na jednym.

Kwitnąca jabłoń

pixabay.com

Gruszki prosto z drzewa

Dla gruszy warto znaleźć na ogrodzie miejsce słoneczne i jak najbardziej ciepłe. Po ukorzenieniu się grusza jest odporna na suszę, jednak ze względu na smak owoców i tak warto ja podlewać w razie upałów.

Brzoskwinie

Smak zerwanych brzoskwiń z drzewa jest o wiele lepszy niż tych ze sklepu. Dlatego też warto mieć przynajmniej jedno drzewko brzoskwiniowe w ogrodzie. Wspomniana wcześniej brzoskwinia rakoniewicka będzie dobrym wyborem. Jest samopylna, smaczna i bezproblemowa w uprawie.

Czereśnie

Jedne z najsmaczniejszych owoców to właśnie czereśnie. Idealnie nadają się zarówno do jedzenia jak i na kompot. Dwa drzewka czereśni na niskich podkładkach warto posadzić w najbardziej wietrznym miejscu w ogrodzie. Wiatr ochrania je częściowo przed zapadaniem na choroby grzybowe.

Smakowite wiśnie

Dojrzewające wiśnie to jedne z tych smaków dzieciństwa, których się nie zapomina. Drzewko wiśniowe może być prowadzone nawet na wysokość dwóch metrów. Coroczne przycinanie jest koniecznym zabiegiem warunkującym owocowanie oraz pozwala na ograniczenie wzrostu wiśni.

Krzewy o smacznych owocach

Od południowej strony domu możemy posadzić winogron i puścić go na specjalną kratkę. Docenimy jego smaczne owoce jesienią. W naszym klimacie mogą rosnąć odmiany bezpestkowe winogrona na przykład Lakemont.

Jeżyny

W rogu posesji jeśli jest w nim wystarczająco dużo słońca można posadzić krzew jeżyny bezkolcowej. Sprawdza się ona w ogrodzie jeśli przebywają w nim często dzieci. Ich owoce są naprawdę zdrową i smaczną przekąską, o wiele lepszą niż słodycze.

Malinowe zakątki

Znajdując miejsce dla malin w ogrodzie wiedzmy, że nie będzie ono stracone. Zdecydowanie warto wybrać odmianę owocującą dwa razy w roku. Dzięki temu owoce będą od lata do pierwszych przymrozków.

Leszczynowe miejsca w ogrodzie

Sadząc w pobliżu siebie dwa krzaki leszczyny stworzymy nie tylko miły dla odpoczynku cień, w którym można postawić ławkę, ale też i świetne źródło orzechów. Tarta z orzechami smakuje wybornie, a na dodatek zebranymi we własnym ogrodzie.

Co posadzić wokół drzew

Kolejnym krokiem jest zagospodarowanie miejsca w sadzie. Wokół drzew można wysypać korę niefarbowaną. Można też w myśl uprawy współrzędnej posadzić wokół drzew czosnek. Dobrze urośnie zarówno zwykły jak i niedźwiedzi. Czosnek wydziela substancje chroniące drzewa owocowe przed niektórymi chorobami. Dodatkowo czosnek niedźwiedzi jest dość ekspansywny i wiosną całkiem fajnie zarośnie nam teren wokół drzew.

Sadzenie roślin owocowych to też inwestycja. Same maliny kosztują dość dużo, a sadząc kilkanaście krzaków nie zajmiemy dużo miejsca, za to owoców nam wystarczy przez cały sezon. To samo tyczy jabłek czy gruszek, więc warto rozważyć inwestycję w ogród. Tym bardziej, że przemyślanie urządzony wcale nie wymaga więcej pracy niż zwykły ogród ozdobny.