Kominek z płaszczem wodnym to dziś jedno z najciekawszych rozwiązań

Kominki z płaszczem wodnym cieszą się rosnącym zainteresowaniem. O ich popularności decydują w równym stopniu możliwości designerskie, potencjał ekonomiczny oraz walory ekologiczne. Co warto wiedzieć o wkładzie kominkowym z płaszczem wodnym? Przeczytaj koniecznie!

Kominek z płaszczem wodnym – dodatkowe źródło ciepła

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym mają wbudowaną osłonę, składającą się z podwójnych ścianek, tworzących zbiornik na wodę. To właśnie ona transportuje energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania. Może być dystrybuowana do grzejników czy też ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym rozprowadza ciepło równomiernie do wszystkich pomieszczeń. To doskonały sposób na ogrzanie całego domu, a ponadto świetna alternatywa dla palenia w okresie przejściowym – zimą, kiedy kocioł nie został jeszcze uruchomiony i wiosną, kiedy wciąż zbyt niskie temperatury na zewnątrz wymagają dogrzania okazjonalnego.

Trzeba jednak pamiętać, że w zgodzie z polskim prawem kominek z płaszczem wodnym nie może stanowić wyłącznego źródła ciepła. Dlaczego? Jak wyjaśnia przedstawiciel, jednego z czołowych polskich producentów urządzeń grzewczych, firmy Defro Home – płaszcz wodny musi współpracować z tradycyjną grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania przede wszystkim dlatego, że wymaga stałej obsługi, więc konieczna jest obecność innego urządzenia zabezpieczającego. Główne urządzenia grzewcze, do których można podłączyć ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym to zarówno instalacje gazowe, olejowe, elektryczne oraz kotły na paliwo stałe.

Kominki wodne – styl i ekologia

Kominek w salonie daje ogromne możliwości designerskie. To bardzo ładny element, który można ciekawie zaaranżować i sprawić, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru.

Chociaż dla finalnego wyglądu kominka najważniejsza jest oczywiście jego zabudowa, wiele osób zwraca także uwagę na wykończenie wkładu kominkowego. Dlatego też niektórzy producenci, w tym Defro Home, oferują swoim klientom indywidualne rozwiązania – jak chociażby samodzielne dopasowanie ramki montażowej do stylu danego wnętrza (do wyboru są trzy profile: kątowy, 30 mm i 50 mm).

Aranżacje wkładów wodnych Defro Home obejrzyj w galerii zdjęć.

Warto ponadto zaznaczyć, że nowoczesne kominki z płaszczem wodnym tworzone są z uwzględnieniem rygorystycznych zasad EkoProjektu, stanowią więc jedno z najbardziej ekologicznych systemów grzewczych.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym – korzystna inwestycja

Koszt kominka z płaszczem wodnym to dobra inwestycja, która z dużym prawdopodobieństwem zwraca nakłady finansowe i, co równie ważne, stanowi źródło oszczędności. Jak to się dzieje? Drewno jest wciąż najtańszym paliwem, a przy przemyślanym użytkowaniu wkładów wodnych można znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Ponadto tego typu wkłady kominkowe stanowią bardzo wydajne źródło ogrzewania – woda w kaloryferach znacznie wolniej oddaje ciepło niż to dystrybuowane w systemach nadmuchowych. Dzięki zjawisku bezwładności cieplnej grzejniki jeszcze jakiś czas emitują ciepło od momentu, gdy przestało być ono dostarczane. Warto także nadmienić, że kominki z płaszczem wodnym pozwalają wdrożyć dodatkowe rozwiązania ekonomiczne – na przykład wykorzystanie wkładu kominkowego z wymiennikiem ciepła, umożliwiającego podgrzanie wody użytkowej.

Kominki z płaszczem wodnym – bezpieczeństwo

Ogrzewanie wodne, o ile tylko zostanie prawidłowo zainstalowane (!) jest w pełni bezpieczne.

Eksperci zalecają montaż kominka z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym. W takiej konfiguracji zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być on wyposażony w elementy zabezpieczające. Najczęściej jest to wężownica schładzająca. Kiedy temperatura wody w płaszczu wodnym niebezpiecznie się podniesie, czyli osiągnie ok. 95 stopni C., wówczas ten system pozwala skutecznie ją obniżyć – schładza ją, po czym odprowadza do kanalizacji – nie dopuszczając tym samym do wrzenia, mogącego spowodować na przykład znaczny wzrost ciśnienia w wymienniku.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, będącym uzupełnieniem designu salonu lub sypialni. Prawidłowo eksploatowane urządzenie pozwala ogrzać cały dom, w dodatku relatywnie tanio!

Więcej informacji o kominkach z płaszczem wodnym Defro Home dostępne na stronie producenta: https://www.defrohome.pl/