Do czego służy pasta termoprzewodząca i jakie rodzaje są do wyboru?

Artykuł partnera.

Aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i wydłużyć eksploatację procesora stosuje się pastę termoprzewodzącą. Czym jest i jakie rodzaje tego rodzaju masy można wyróżnić? Do czego przyda się ponadto taka pasta

Pasta termoprzewodząca – co warto wiedzieć? 

Pasta termoprzewodząca jest to plastyczna masa i przewodnik ciepła stosowany w elektronice. Może jednocześnie zwiększać powierzchnię przewodzenia ciepła, a jednocześnie chronić i chłodzić podzespoły komputera. Przy użyciu pasty termoprzewodzącej można chronić procesor przed przegrzewaniem się. Jednocześnie przy jej nakładaniu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doszło do zwarcia. Istotne znaczenie ma tutaj skład chemiczny, ponieważ pasty termoprzewodzące na bazie miedzi nie powinny być aplikowane na radiatory z aluminium, analogicznie pasta aluminiowa nie może być aplikowana na radiator miedziany. Takie połączenia mogły by bowiem doprowadzić do korozji elementów komputera. Jeżeli szukacie wysokiej jakości past termoprzewodzących do zróżnicowanych zastosowań, to szeroka oferta jest dostępna na stronie: https://www.tme.eu/pl/katalog/pasty-termoprzewodzace_100192/. Wśród wielu produktów każdy może znaleźć ten idealnie dopasowany do ochrony i poprawy przewodzenia ciepła poszczególnych komponentów elektronicznych.

Jakie rodzaje past termoprzewodzących mamy do wyboru?  

Pasty termoprzewodzące dostępne w ofercie różnią się konsystencją, składem i zakresem temperaturowym. Warto wiedzieć, że sprzedawane są one w niewielkich strzykawkach, co ułatwia ich aplikację. Wśród past można wybrać te wykonane z silikonu, metali, ceramiki czy też diamentów syntetycznych. Pasta może być płynna albo mieć lepką i gęstą konsystencję. Zakres temperatur, w których mogą działań dane pasty termoprzewodzące jest także zróżnicowany. Należy wiedzieć, że najsłabsze właściwości ma pasta silikonowa, a jej przewodność cieplna wynosi od 1 do 2 W/mK. Lepszą przewodność ma pasta ceramiczna. W jej przypadku ten parametr wynosi do 5 W/mK. Wskaźnik w granicach od 4 do 6 W/mK można uzyskać, gdy stosuje się pasty ze związkami srebra. Najlepszą przewodnością charakteryzują się pasty termoprzewodzące na bazie metali. Mogą osiągać przewodność na poziomie nawet 30 do 40 W/mK. Te ostatnie polecane są jako ochrona procesora w komputerze i laptopie. Dzięki temu można znacząco wydłużyć jego eksploatację. Wybierając pastę termoprzewodzącą należy zwrócić uwagę na jej wydajność. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko dobrą przewodność cieplną, ale również sposób aplikacji czy też gęstość. Trzeba pamiętać, że po pewnym czasie pasta termoprzewodząca traci swoje właściwości i wtedy konieczne jest nałożenie nowej. Najlepiej powierzyć to profesjonalnemu serwisowi. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reszty naszej oferty na tme.eu – profesjonalny sprzęt dostępny od ręki, od półprzewodników po moduły używane w robotyce.