Płytki kamienne w aranżacji wnętrz – jak je wykorzystać?

Tworzenie pięknych aranżacji mieszkaniowych stanowi nie lada wyzwanie dla osób zaangażowanych w cały proces. Wiele dylematów pojawia się w momencie dokonywania wyboru materiałów wykończeniowych. Jednym z nich jest dobór i właściwe zaaranżowanie płytek kamiennych. Kiedy się sprawdzą i jak je wykorzystać w praktyce? O tym poniżej!

Płytki kamienne – charakterystyka

W aranżacji wnętrz wykorzystuje się zarówno materiały naturalne, jak i te wytworzone w sztuczny sposób. Z oczywistych względów te pierwsze są doceniane znacznie bardziej przez kupujących. Jednym z wariantów zastosowania naturalnego materiału w mieszkaniu jest postawienie na płytki z kamienia. To obrabiane, docinane i szlifowane kamienie, które cechują się swoją wielką wytrzymałością i prestiżowym wyglądem. Mogą być wykonywane z różnych typów kamieni, np. z marmuru, granitu czy piaskowca.

W ofercie sklepów budowlanych znajduje się także szereg zamienników, często znacznie tańszych, mających nawiązywać do kamienia naturalnego. Płytki kamienne tworzone są w bardzo skrupulatny i dokładny sposób. Każda pojedyncza płytka musi cechować się odpowiednimi parametrami technicznymi, stąd też wytwórcy wkładają wiele pracy w optymalne przygotowanie materiału. Jedną z technologii stosowanych przy wyrobie płytek jest frezowanie, podczas którego blok kamienny podlega przecięciu za pomocą maszyny CNC. Tego rodzaju techniki pozwalają na uzyskanie niemalże dowolnego kształtu płytek, co jest dużym ułatwieniem dla projektantów wnętrz i kupujących produkt.

Gdzie znajdują swoje zastosowanie płytki kamienne?

Zakres użycia płytek kamiennych jest bardzo szeroki. To naturalny materiał, który jest wysoce odporny na wiele czynników zewnętrznych czy temperaturowych. Z tego też względu stosuje się np. płytki podłogowe kamienne zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Płytki kamienne znajdują zastosowanie w różnych pomieszczeniach, z czego najczęściej wykorzystuje się je w łazienkach, kuchniach i salonach. Rzadziej umieszcza się je w sypialni czy jadalni, choć ostateczna aranżacja wnętrza zależy od wizji właściciela. Nie jest zatem wykluczone, aby umieścić płytki z kamienia również w takich miejscach.

Z bloku kamiennego pozyskuje się nie tylko produkty do wykańczania podłóg. Płytki mogą służyć bowiem do urozmaicania wyglądu ścian, kominków czy blatów kuchennych. Wszędzie tam znajdują swoje szerokie zastosowanie, które jest doceniane ze względu na piękny, oryginalny wygląd płytek i ich solidność wykonania. Oczywiście, jeśli wybierzemy produkt od sprawdzonego dostawcy, który dba o właściwy dobór technologii wytwórczych. Płytki na blaty kuchenne są z kolei bardzo popularnym wyborem z uwagi na wytrzymałość na intensywną eksploatację.

Zastosowanie płytek kamiennych w łazience

Płytki kamienne, ze względu na swoją strukturę, mogą być wykorzystywane w miejscach o podwyższonej wilgoci. Nie niszczą się w przestrzeniach, w których notuje się wysoką wilgotność powietrza. Są odporne na działanie wody i mogą być nią opłukiwane bez ryzyka ich zniszczenia. Płytki w przestrzeni łazienkowej będą niezwykle łatwe do pielęgnacji i czyszczenia. Co istotne, wraz z czasem nie tracą na swoim wyglądzie, o ile będziemy o nie odpowiednio dbać. Dodają elegancji i zapewniają wysoką trwałość użytkową. Z tego względu można je umiejscawiać zarówno na ścianach, jak i na podłodze przy zastosowaniu farby na sufit. Pełna aranżacja jest najczęściej spotykana – to przede wszystkim estetyczne rozwiązanie, które sprawia, że pomieszczenie staje się kompletne. Rzadziej już stosuje się aranżacje mieszane, w których jedną część stanowią płytki podłogowe kamienne, a drugą tapeta lub farba na ścianie.

Podobne cechy uzyskuje się w przypadku zastosowania płytek w kuchni. Nie odbarwiają się one w kontakcie z żywnością i można je w łatwy sposób czyścić – bez konieczności wykorzystania silnych detergentów.

Cechy płytek kamiennych w aranżacjach

W przeciwieństwie do elementów drewnianych, płytki nie muszą być tak wnikliwie konserwowane i pielęgnowane. Dzięki temu stanowią wytrzymały produkt, który charakteryzuje się ponadprzeciętną solidnością. Ich uniwersalność jest szeroko doceniana przez specjalistów ds. aranżacji wnętrz. Chętnie sięgają oni po rozwiązania kamienne, które mają szerokie spektrum zastosowań. Płytki można umieszczać na tarasie, balkonie, elewacji, w pomieszczeniach, na schodach – jednym słowem: wszędzie. Aranżacja przestrzeni mieszkalnej powinna być spójna, dlatego dobrą praktyką jest wykorzystanie płytek zarówno przed domem, jak i wewnątrz pomieszczeń domu. Mowa oczywiście o sytuacjach, w których stajemy przed koniecznością zaaranżowania powierzchni domu jednorodzinnego. W przypadku mieszkań, płytki kamienne również są bardzo często stosowane. Wśród najczęściej wykorzystywanych rozmiarów płytek można wyróżnić 30×30, 40×40 lub 60×60. Stosuje się także designerskie płytki w formie prostokątów, a także szereg innych produktów o niestandardowych kształtach i wymiarach.

Płytki kamienne jako element dekoracyjny

Walory użytkowe to jedno. Równie istotne, co kwestie praktyczne, są te związane z dekorowaniem wnętrz. Płytki kamienne nadają się do tego celu znakomicie, gdyż mogą być chociażby wykorzystane w przypadku obudowywania kominka. Mogą stanowić ozdobę całego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli podłoga i ściany też są wykończone kamieniem. Płytki kamienne na kominku można układać w różne wzory i aranżacje, co pozwala na stworzenie unikatowego stylu. Płytki kamienne wykorzystuje się również do tworzenia parapetów czy blatów. Z kolei z niewielkich płytek z kamienia w formie mozaiki układa się różnorodne wzory dekoracyjne, które wpływają na wygląd przestrzeni. Płytki kamienne można układać na ścianach, podłogach, elementach konstrukcyjnych, elewacjach budynków czy w ogrodzie.

Można zatem wskazać, iż jest to jeden z najbardziej praktycznych materiałów wykorzystywanych do tworzenia przepięknych, nowoczesnych aranżacji mieszkaniowych. W zależności od preferencji można m.in. wykorzystać płytki z naturalnymi refleksami, jak i te mocno szlifowane, wykonane z neutralnych barwowo surowców.