DOM SZEREGOWY – CZYM WYGRYWA ZE STANDARDOWYM MIESZKANIEM?

To, czy zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej czy mieszkania, jest kwestią osobistego gustu i oceny przydatności obu opcji. Następujące czynniki odegrały rolę w naszej decyzji.

Ważne czynniki to:

  • metraż,
  • lokalizacja,
  • koszty,
  • wyposażenie,
  • sąsiedztwo.

Dom szeregowy w tym domy na Klinach wyróżnia się tym, że łączy w sobie zalety domu jednorodzinnego i mieszkania w bloku. Jednak w porównaniu z innymi mieszkaniami w okolicy, domy szeregowe mają znacznie większy metraż. Domy szeregowe są więc doskonałą metodą dla osób ceniących sobie przestrzeń, które z różnych względów nie mogą wybrać pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku. Bloki z mieszkaniami mają z reguły mniej praktyczny i funkcjonalny układ pomieszczeń, utrudniający podział mieszkania na wyraźne strefy aktywności dziennej i nocnej.

Teraz zajmiemy się czynnikami, które należy rozważyć przy zakupie mieszkania w porównaniu z nieruchomością w zabudowie szeregowej.

BLISKO, CZY DALEKO MIASTA?

Jeśli zależy Ci na spokojnej i cichej atmosferze, domy w zabudowie szeregowej są właściwym wyborem. Domy szeregowe znajdują się zazwyczaj na osiedlach poza centrum miasta, jak również na przedmieściach.

Kolejnym plusem jest bliskość otwartych przestrzeni, a także niezależność i prywatność, której nie uzyskamy w bloku miejskim. Przejawia się to w drobnych aspektach, takich jak proste parkowanie w garażu czy oświetlenie ogrodu bez konieczności martwienia się o denerwujących sąsiadów.

Należy jednak zaznaczyć, że domy szeregowe przeznaczone są głównie dla osób dojeżdżających do pracy samochodem, które w łatwy i samodzielny sposób mogą dojechać do pracy lub na zakupy. Nowoczesne osiedla domów szeregowych powstają w podkrakowskich miejscowościach takich jak Skawina, Wieliczka czy krakowskie Kliny. Pod względem atrakcyjności finansowej domy w Krakowie są znacznie bardziej atrakcyjne niż te w innych miastach.