Żywe obrazy z mchu i chrobotka – wyjątkowa dekoracja ścian

Rośliny mają kojący wpływ na naszą psychikę, zieleń pomaga wyciszyć się i zrelaksować. Większość z nas mieszka jednak z dala od lasu lub parku, w tej sytuacji najlepiej zaprosić naturę do swojego domu! Ciekawą i coraz bardziej popularną propozycją są obrazy wykonane z mchu. Takie kompozycje są samowystarczalną i trwałą dekoracją pomieszczeń. Podpowiadamy jak samodzielnie stworzyć obraz z mchu, jaką ramę do niego wybrać oraz jakie wymagania ma ta roślina.

Obraz z mchu – skąd wziąć materiał roślinny?

Obraz z mchu to kompozycja, o którą nie trzeba się zbytnio troszczyć – nie należy jej podlewać, ani zraszać, nie powinna jednak znajdować się w pobliżu źródeł ciepła, ani w miejscach mocno nasłonecznionych. Mech czerpie wilgoć z powietrza (idealna wilgotność pomieszczenia to 40 – 60%, czyli taka sama, jak dla człowieka), odpowiednio przygotowany nie sypie się ani nie rozrasta. Przyjmuje się, że obraz z mchu może przetrwać nawet 15 lat! Dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, w których inne rośliny mają słabe warunki do życia, np. w łazience lub ciemnym przedpokoju.

Mech w Polsce jest pod ochroną, dlatego sprowadza się go głównie ze Skandynawii. Najczęściej wybiera się mech reniferowy (chrobotek), ale można też sięgnąć po mech leśny, trawiasty, islandzki lub poduszkowy. Ważne jest, aby te rośliny pochodziły z certyfikowanych źródeł i były odpowiednio przygotowane do robienia z nich dekoracji. Materiał roślinny poddaje się obróbce (m.in. zabezpiecza gliceryną), aby go ustabilizować. Na rynku dostępny jest także mech barwiony naturalnymi barwnikami – dzięki temu możemy korzystać z większej gamy kolorów, przy tworzeniu swojego obrazu.

Ramka do obrazu z mchu

Bardzo ważną kwestią przy tworzeniu obrazu z mchu jest wybór odpowiedniego podłoża. Może to być drewniana deska, sklejka lub siatka hodowlana. Przed przystąpieniem do pracy z roślinami, podłoże powinno być przymocowane do pleców ramy, w której ma powstać nasze dzieło. Można sobie znacznie uprościć pracę, kupując gotową ramę do obrazów z mchu –  ma ona 3 cm grubości, jest gładka i wytrzymała. Na plecach takiej ramki możemy bezpośrednio przyklejać rośliny za pomocą kleju florystycznego.

Ramka do obrazu z mchu powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Najlepiej zamówić ramę na wymiar – najczęściej wybierane są duże formaty (o rozmiarze przynajmniej 30 x 40 cm). Do wypełnienia ramy 50 x 50 cm potrzebne nam będzie około 2,5 – 3 kg mchu. Do wyboru mamy ramy drewniane lub aluminiowe. Jasne ramy z surowego drewna sosnowego podkreślą naturalny charakter dekoracji oraz będą stanowić kontrast dla ciemnej zieleni mchu. To idealny wybór dla mieszkań w stylu urban jungle, skandynawskim lub rustykalnym. Z kolei dla wnętrz o bardziej surowym charakterze (np. loftów) polecane są ramy aluminiowe w różnych kolorach: szarym, srebrnym, czarnym.

Gdzie kupić ramę, która będzie dobrym podłożem dla obrazu z mchu? Warto sprawdzić ofertę Galerii Ram w Warszawie. Producent oferuje najwyższej jakości ramy drewniane i aluminiowe, w różnych rozmiarach lub na wymiar. Doświadczeni sprzedawcy pomogą dobrać najlepszą oprawę dla naszej leśnej kompozycji. Galeria Ram prowadzi również sprzedaż internetową na stronie Aluramy.pl.