Wybieramy robota sprzątającego do domu

W ciągu ostatnich kilku lat roboty sprzątające, niewielkie urządzenia, mocno zyskały na popularności. Coraz więcej osób, zwłaszcza tych mocno zapracowanych, mających małe dzieci i dom pełen zwierząt, zaczyna doceniać korzyści, jakie wiążą się z codziennego wsparcia otrzymywanego ze strony elektronicznego urządzenia. Na rynku znaleźć można sprzęt różnych firm, wyposażony w proste, ale i bardziej zaawansowane funkcje. Jeśli przymierzasz się do zakupu robota sprzątającego, poniższy poradnik ułatwi Ci dokonanie wyboru. Jakie funkcje odkurzacza najlepiej sprawdzą się w Twoim domu?

Czym są roboty sprzątające?

Inteligentne roboty sprzątające są nowoczesnymi urządzeniami, służącymi do usuwania z podłogi kurzu, okruszków i wszelkich zanieczyszczeń. Sprzęt tego rodzaju jest wyposażony w stację dokującą z zamontowanym akumulatorem oraz w odkurzacz. Po naładowaniu urządzenie rozpoczyna pracę, samodzielnie i bez angażowania domowników przesuwając się po kolejnych powierzchniach domu. Po zakończeniu czynności robot powraca na swoje miejsce. Automatyczny powrót odbywa się za pomocą podczerwieni. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wszechstronność robota sprzątającego. Daje on sobie radę, poruszając się zarówno po płytkach ceramicznych, gresie, jak też panelach laminowanych, winylowych czy parkiecie. Nie ma większych trudności z odkurzaniem dywanów i wykładzin – pod warunkiem, że nie są one wykonane z długiego włosia. Szeroki wybór robotów sprzątających renomowanych producentów czeka na Ciebie w sklepie internetowym https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html.

Dla kogo przeznaczone są roboty sprzątające?

Robot sprzątający jako inteligentny odkurzacz automatyczny sprawdza się doskonale jako wsparcie w domach pełnych małych dzieci i zwierząt. Wówczas zbierze sierść zwierząt, kurz i resztki pożywienia, redukując problem z pojawieniem się niebezpiecznych dla zdrowia roztoczy i bakterii. Ponadto roboty sprzątające stanowią doskonały wybór dla mocno zapracowanych osób, które spędzają w biurze o wiele więcej godzin niż przypada na standardowy etat. Robot sprzątający porusza się po wielu różnych płaszczyznach, począwszy od płytek ceramicznych, po dywany z krótkim włosiem, aż po panele podłogowe. To przyjaciel każdego przedsiębiorcy, na barkach którego spoczywa także zadbanie o czystość miejsca pracy. Co więcej, roboty tego rodzaju sprawdzają się także w domach seniorów i osób z ograniczoną ruchowością, którym zależy na zachowaniu przyjemnie czystego domu bez konieczności nadmiernego wysilania się na pracach związanych z codziennym sprzątaniem podłóg w mieszkaniu. Kupując urządzenie, warto zwrócić też uwagę na to, jaką siłę ssania ma dany model. Poza tym roboty świetnie odnajdują się w domach i mieszkaniach o dużej powierzchni. Są uniwersalnym i przydatnym wyborem dla każdego. Po dokładnym wysprzątaniu mieszkania robot wykonuje automatyczny powrót do bazy. Stąd też jego alternatywna nazwa – automatyczny odkurzacz.

Robot automatyczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Istnieje kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, nabywając odkurzacz samojezdny do swojego domu. Wśród nich istotną kwestią jest na pewno poziom hałasu. Trzeba uczciwie przyznać, że tego typu urządzenia nie należą do najbardziej cichych. Optymalny sprzęt to ten, którego głośność pracy nie przekracza 60 decybeli. W sytuacji gdy nowoczesny odkurzacz automatyczny ma pracować podczas nieobecności domowników sprawa ta ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. W przypadku zakupu robota sprzątającego ważną kwestią jest również akumulator. Im dłużej działa sprzęt na jednym ładowaniu, tym lepiej i wygodniej dla domowników. Jeśli chodzi o odkurzacze automatyczne, to dobrym wyborem jest zakup tych wyposażonych w akumulator o pojemności 5200 mAh. Z wydajnością baterii bezpośrednio związany jest jeszcze jeden czynnik, mianowicie czas ładowania akumulatora. Standardem jest tu przedział od trzech do pięciu godzin. Dość istotnym kryterium wyboru konkretnego modelu robota sprzątającego jest, bez wątpienia, także wielkość pojemnika na wodę (zbiornika na kurz). Producenci oferują tu dość duży wybór. Warto pojemność pojemnika uzależnić od wielkości domu, który będzie do posprzątania. W czasie zakupu robota pod uwagę warto również wziąć to, czy dany egzemplarz jest wyposażony w filtr Hepa, który znacząco ogranicza gromadzenie się w powietrzu, którym oddychają domownicy, kurzu, zanieczyszczeń, wirusów, pleśni, grzybów i bakterii. Ważna jest też pod tym kątem technologia cyklonowa. Wśród istotnych funkcji znajdują się też: liniowa funkcja mycia, automatyczne opróżnianie pojemnika, wskaźnik naładowania baterii, programator pracy, wskaźnik napełnienia worka, opcja obsługi za pomocą pilota oraz liczne czujniki usprawniające funkcję czyszczenia oraz rozwiązania takie jak szczotka boczna. Najbardziej zaawansowane modele mogą wspomóc domowników funkcją mopowania podłogi, niwelując trudne do usunięcia zabrudzenia. Roboty mopujące to produkty z wyższej półki (najlepsze roboty sprzątające), wiążą się zatem z większym wydatkiem. Aplikacja mobilna dedykowana urządzeniu pozwala na kompleksowe zarządzanie jego pracą.

Dlaczego warto zdecydować się na roboty sprzątające?

Argumentów przemawiających za tym, żeby kupić odkurzacz automatyczny do swojego domu lub firmy, jest całe mnóstwo. Tym najbardziej oczywistym jest, rzecz jasna, oszczędność czasu. Zamiast spędzać pół soboty na gruntownym odkurzaniu dużego domu lub mieszkania, możesz zatopić się w ulubionej lekturze, a nielubianą czynność oddelegować robotowi, który całą pracę wykona za Ciebie bez marudzenia i bez mrugnięcia okiem. Korzyści, jakie wiążą się z regularnym korzystaniem z robota sprzątającego, jest więcej. Przede wszystkim istotnym czynnikiem jest oszczędność energii. Osoby zapracowane lub mające małe dzieci doskonale wiedzą, o czym mowa. Człowiek ma skończone zasoby siły każdego dnia i dobrze byłoby, gdyby spożytkował je na to, co jest naprawdę dla niego ważne, na przykład na zarabianie pieniędzy, opiekę nad dziećmi, sport czy hobby. Sprzątanie jest czynnością tak nudną i powtarzalną, że zdecydowanie warto zlecić ją robotowi. Odkurzacz automatyczny doskonale sobie poradzi z tym zadaniem.