Wybór między kotłem gazowym a pompą ciepła to jedna z najtrudniejszych decyzji, przed którymi stają osoby budujące dom jednorodzinny lub inwestujące w termomodernizację. Nie jest on jednoznaczny i w każdym przypadku wymaga analizy konkretnego budynku, instalacji oraz infrastruktury w otoczeniu inwestycji.
Jeśli zastanawiasz się, jaka instalacja grzewcza będzie najlepszym rozwiązaniem do Twojego domu, w artykule przedstawiamy dwie najkorzystniejsze opcje.
Pompy ciepła – korzyści i ograniczenia
Zastosowanie pompy ciepła otwiera przed Tobą możliwości, które nie są dostępne w przypadku korzystania z kotła gazowego. Nie musisz np. budować komina ani wykonywać przyłącza do sieci gazowej. Jest to więc rozwiązanie oszczędne. To także sposób na tańsze i ekologiczne ogrzewanie ze względu na możliwość wykorzystania energii odnawialnej. Cykl pracy pompy ciepła umożliwia również realizację funkcji chłodzenia aktywnego – dzięki temu można schładzać pomieszczenia w okresie letnim.
Pewnym ograniczeniem w zastosowaniu pompy ciepła może być brak termoizolacji budynku lub jej niska jakość. Takie obiekty, szczególnie o większej powierzchni, cechują się znacznym obciążeniem cieplnym, a przez to użycie standardowego typoszeregu pomp ciepła stosowanych do budownictwa jednorodzinnego może się okazać niemożliwe. Takie domy najczęściej wyposażone są również w wysokotemperaturową instalację grzewczą, która, działając wraz z pompą ciepła, podnosi koszty ogrzewania.
Decydując się na montaż pompy ciepła, zwróć uwagę na charakterystykę przyłącza elektrycznego. W starszych budynkach moc przyłączeniowa może być niewielka, a wtedy instalacja elektryczna jest zabezpieczona wyłącznikiem o niskiej wartości ustalonego prądu pracy urządzeń elektrycznych. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy pobór prądu generowany przez pompę ciepła oraz inne urządzenia w budynku nie spowoduje cyklicznego wyzwalania zabezpieczenia.
Kotły gazowe – korzyści i ograniczenia
Kotły gazowe to nie bez przyczyny wciąż jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych. Ich zastosowanie wiąże się najczęściej ze stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi. Lepiej radzą sobie także z wysokotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. Bez trudu można zastosować kocioł gazowy także w domu wykonanym w nie najlepszym standardzie energetycznym, a przez to wymagającym wysokiej mocy grzewczej – rzędu 20 kW i więcej. Może być on stosowany wyłącznie do ogrzewania budynku, natomiast do realizacji funkcji chłodzenia konieczny jest już montaż urządzenia zewnętrznego, czyli klimatyzacji.
Ważną zaletą kotłów gazowych jest to, że w wariancie kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnegomogą produkować ciepłą wodę użytkową przepływowo, bez jej magazynowania w podgrzewaczu pojemnościowym. Instalacje te są kompaktowe, dlatego mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na kotłownię lub gdy jest ona niewielka.
Samo zamontowanie kotła wymaga mniejszych kosztów inwestycyjnych niż w przypadku pompy ciepła. Konieczne jest jednak wykonanie odpłatnego przyłącza gazowego, z którym związane są także opłaty stałe. Zastosowanie kotła gazowego wyklucza również wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej np. z własnej mikroelektrowni fotowoltaicznej.
Jak dokonać wyboru i co, w razie potrzeby, zmienić w projekcie?
Warto zainteresować się pompą ciepła szczególnie wtedy, gdy sieć gazowa jest niedostępna w Twojej lokalizacji lub wykonanie przyłącza jest problematyczne i kosztowne. Optymalizacja projektu pozwoli na zmniejszenie zarówno kosztów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. Planując budowę domu, warto zainteresować się projektami budynków o prostej bryle i powierzchni grzewczej nieprzekraczającej 250 m2. Dobrym wyborem jest rezygnacja z grzejników na rzecz instalacji całkowicie opartej na ogrzewaniu płaszczyznowym lub klimakonwektorach. Wykonanie instalacji mieszanej grzejnikowo-podłogowej zamiast wyłącznie podłogowej nie tylko wymaga większej ilości niezbędnego sprzętu w kotłowni, ale też generuje wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto więc zainwestować w instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (i zrezygnować z budowy kominów), a także zaprojektować instalację fotowoltaiczną, która umożliwi pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystywaną przez pompę ciepła.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła to znaczący krok do Twojej samowystarczalności energetycznej. Jeśli jednak istnieje prosta możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej i planujesz zastosowanie grzejników lub instalacji mieszanej, to optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzenia gazowego. Podobnie gdy budynek, w którym zamierzasz instalować ogrzewanie, już istnieje, a jego duży rozmiar i niska jakość termoizolacji powodują konieczność zastosowania urządzenia o wysokiej mocy grzewczej.
Super, że porównaliście te sprzęty. Już mniej więcej wiem czego chce