Nieruchomości nie przestają być najpewniejszym sposobem na inwestowanie nadwyżek finansowych. Pomimo niepewnych czasów rynek nieruchomości ma się bardzo dobrze, a ceny mieszkań wciąż rosną. Jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości i czy jest to tylko opcja dla osób dysponujących gotówką?
Bez względu na zachwianie sytuacji ekonomicznej przez pandemię koronawirusa rynek nieruchomości wciąż jest jedną z najlepszych opcji do inwestowania. Przewiduje się, że pomimo kryzysu ceny mieszkań w najbliższym czasie będą rosły i to nawet o 7-8% rocznie! Nie dziwi zatem coraz większe zainteresowanie lokowaniem kapitału w mieszkania, aby nie tylko zachować bezpieczeństwo, ale i zapewnić sobie dodatkowe zyski. Od czego zacząć inwestowanie?
1. Zbierz kapitał – gotówka czy kredyt?
Na początek należy zadać sobie pytania: w jaki sposób chcemy inwestować kupując nowe mieszkania w Międzyzdrojach lub innych popularnych miejscowościach? Czy dysponujemy gotówką, którą chcemy ulokować w nieruchomościach, a może będziemy na początek posiłkować się kredytem? Zazwyczaj osoby rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem zaczynają od kredytu. Warto w tym celu wcześniej umówić się z doradcą i sprawdzić swoją zdolność kredytową, aby wiedzieć, o jakim kapitale możemy myśleć.
2. Określ ryzyko inwestycji
Zastanów się nad lokalizacją nieruchomości i perspektywami jej wynajmu. Sprawdź, czy w danym miejscu jest zapotrzebowanie na biura, jeśli chcesz w ten sposób zarabiać na lokalu albo czy w danej miejscowości jest zainteresowaniem wynajmem krótkoterminowym. Obecnie mieszkania wynajmowane na krótki okres niosą za sobą ryzyko z uwagi na pandemię, warto zatem przekalkulować ryzyko inwestycji.
3. Znajdź i wybierz nieruchomość
Kiedy poznasz swoje możliwości finansowe oraz ryzyko, przychodzi czas na decyzję, jakie nieruchomości są w Twoim kręgu zainteresowań. Może będzie to mieszkanie tańsze, do remontu, ale w dobrej lokalizacji, która gwarantuje szybkie i wysokie zyski. Jeśli jesteś gotowy na większe ryzyko warto rozejrzeć się za miejscem, które przekształcisz w agroturystykę lub lokal do organizacji wesel w stylu rustykalnym.
4. Wybierz sposób inwestycji
Kiedy masz już na oku konkretny lokal zastanów się, w jaki sposób będziesz czerpać zyski. Czy będzie to wynajem długoterminowy, wakacyjny, a może chcesz, aby lokal służył jako coworking, biuro czy sklep? Możesz też sam zamieszkać w danej nieruchomości, a później ją drożej sprzedać lub podnieść jej wartość i poszukać nowego nabywcy.
5. Sprawdź czy i jak to się opłaca
Na koniec biorąc pod uwagę kilka nieruchomości warto zrobić sobie kalkulację rocznej stopy zwrotu. Im wyższa, tym bardziej opłacalna będzie inwestycja. To także istotna kwestia w przypadku posiłkowania się kredytem. Porównaj oferty banków i zobacz, który kredyt będzie najtańszy. Banki także warunkują przyznanie kredytu od wartości nieruchomości, co daje większe pole do negocjacji korzystniejszej oferty.
Po przeanalizowaniu powyższych kwestii możemy decydować o zakupie nieruchomości. Warto ocenić też lokal, czy jest atrakcyjny, w dobrym stanie, jak wygląda okolica i czy samemu mógłbyś tam zamieszkać. Pozwoli to lepiej ocenić zainteresowanie nieruchomością potencjalnych przyszłych lokatorów.
Niesamowicie ciekawy artykuł 🙂