Moje pierwsze mieszkanie – o czym pamiętać?

Artykuł partnera.

Zakup pierwszego mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga skrupulatnych przygotowań oraz dobrego przeanalizowania wszystkich za i przeciw. Stare przysłowie mówi, że „pierwszy dom budujemy dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie”, jednakże obecnie trzeba krytycznym wzrokiem spojrzeć na to porzekadło. Pierwsze mieszkanie może stać się wygodną przystanią na wiele lat, jeżeli tylko weźmiemy pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Finansowanie

Mało kto posiada luksus zapłacenia za mieszkanie od ręki bez konieczności współfinansowania ze strony banku. Większość osób musi w tym celu ubiegać się o kredyt hipoteczny i już na tym etapie należy zachować czujność. Zobowiązania wobec banku będą nam towarzyszyć przez wiele lat, dlatego koniecznie trzeba uważnie zapoznać się z ofertą kredytu, aby uniknąć niekorzystnych zapisów ukrytych pomiędzy wierszami. Takie kwestie jak kary za nieterminowe spłacanie rat, zmiana wysokości należności czy waluta, w której rozliczany będzie kredyt, mogą w przyszłości nas niemile zaskoczyć – przykładem może być branie kredytu we frankach szwajcarskich.

Odpowiedni metraż

Za mieszkanie płacimy zawsze, nawet jeżeli nie wykorzystujemy wszystkich pomieszczeń. Z tego powodu nie warto szukać dużego lokalu w sytuacji, gdy nie planujemy rychłego powiększania rodziny lub mieszkamy w pojedynkę. Zbyt duży metraż będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami urządzenia oraz utrzymania, a także zmusi nas do bieżącego sprzątania wnętrza. Nie warto przepłacać za pomieszczenia, których będziemy używać sporadycznie, dlatego ważne jest rzetelne określenie swoich potrzeb już na etapie przeglądania ofert.

Odpowiednie wyposażenie kluczem do wygody

Urządzenie wnętrza ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Zastany wystrój decyduje o ilości pracy, jaką musimy włożyć, aby dostosować mieszkanie do naszych potrzeb. Jeżeli kupujemy lokal bezpośrednio od dewelopera – zwłaszcza gdy obiekt jest dopiero w budowie – zyskujemy unikalną możliwość przeprowadzenia dodatkowych prac, takich jak wstawianie ścian działowych, modyfikacja instalacji wodnej czy montaż dodatkowych okien. W przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki musimy liczyć się z tym, że pomieszczenia będą posiadały z góry określoną funkcję. W takim wypadku warto się upewnić, że układ wnętrza będzie odpowiadał naszym potrzebom. Ilość sypialni jest szczególnie ważna dla rodzin oraz par, które w najbliższym czasie planują powiększenie liczby lokatorów o dziecko.

Lokacja, dojazd i udogodnienia

Nawet dwa takie same mieszkania mogą posiadać diametralnie odmienną cenę w zależności od lokalizacji. Dla rodzin z dziećmi kluczowa będzie np. obecność szkół, żłobków oraz przedszkoli, a także parków oraz przestrzeni rekreacyjnych. W przypadku lokalizacji podmiejskich ważna jest również obecność dróg i połączeń kolejowych. Mieszkania na parterze z ogródkiem w Oławie spełniają wszystkie te wymagania, zapewniając swobodny dostęp do placówek edukacyjnych oraz rekreacyjnych w bliskim sąsiedztwie.