Jak dobierać lampy do minimalistycznych aranżacji?

Minimalizm cieszy się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce. Proste przestrzenie to atrakcyjna alternatywa dla tych pełnych mebli i dodatków. Jakie oświetlenie możemy dobrać do minimalistycznych aranżacji?

We wnętrzach minimalistycznych przede wszystkim liczy się prostota, dlatego też powinniśmy pamiętać o niej przy doborze odpowiedniego wyposażenia.

Kolory w minimalistycznych mieszkaniach i domach są stonowane – to głównie biel, szarości, czernie, kolory natury, na przykład drewno czy kamień. Także materiały we wnętrzach prostych są głównie pochodzenia naturalnego, co powoduje, że cała aranżacja może wyglądać tak efektownie.

Prostota przede wszystkim

Przede wszystkim warto postawić na równie proste, naturalne produkty. Do minimalistycznych aranżacji dobrze pasują lampy w stylu skandynawskim, nowoczesnym, industrialnym, a także stylu etnicznym.

Chętnie wybierane są lampy wiszące z kloszami rattanowymi lub innymi kloszami plecionymi z naturalnych traw, lampy z prostymi, kulistymi kloszami szklanymi, a także lampy z kloszami metalowymi w stylu loft.

Ciekawym wyborem będą także lampy o futurystycznych kształtach, na przykład lampy Philips, które od razu przyciągają wzrok.

Ile lamp do wnętrza w stylu minimalistycznym?

We wnętrzach minimalistycznych liczy się przede wszystkim ograniczenie liczby przedmiotów. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy stosować w nich tylko jedną lampę.

Także i w tym przypadku powinniśmy kierować się zasadą, że oświetlenie powinno być wszechstronne i dostosowane indywidualnie do potrzeb mieszkańców.

Zatem oprócz lampy sufitowej, na przykład wiszącej, plafonów, punktów świetlnych czy reflektorów, warto także postawić na takie artykuły oświetleniowe jak lampa podłogowa czy lampa stolikowa, taśma świetlna, które dadzą skupione, punktowe oświetlenie w miejscach, gdzie jest ono najbardziej potrzebne – przy kanapie, ulubionym fotelu, nad blatem w kuchni.

Wiele przykładowych aranżacji w nurcie minimalistycznym można znaleźć już teraz on-line, między innymi na blogach wnętrzarskich, w mediach społecznościowych, w serwisach poświęconych aranżacji wnętrz.