Nie da się ukryć, że zima to niełatwy okres dla naszych dachów. Bardzo często właśnie na przełomie jesieni i zimy pokrycie cierpi najbardziej, powstają różnego rodzaju zniszczenia, które jak najszybciej trzeba naprawić. W naszym kraju królują dachy skośne, rzadziej płaskie, dlatego warto wiedzieć, jak łatwo, szybko i skutecznie odnowić tego rodzaju dach i cieszyć się odnowionym pokryciem.
Jak samodzielnie naprawić dach skośny?
Najczęściej spotykanym rodzajem dachu w Polsce, głównie z uwagi na warunki atmosferyczne, jest dach skośny. Niepozwalający na wytchnienie okres zimowy sprawia, że taki rodzaj dachu często traci szczelność. Jest to najczęściej spotykana usterka, którą należy naprawić w ekspresowym tempie.
W miejscach, w których spotykane są ubytki, bardzo często dochodzi również do korozji. Tego rodzaju dziurę można załatać na szybko, wykorzystując taśmę butylową. Jest to jednak bardzo prowizoryczne łatanie, gdyż można mieć jedynie nadzieję, iż ten fragment pokrycia nie będzie przeciekał i dotrwa do wiosny. Kiedy już nastanie wyczekiwana przez wszystkich pora roku, warto pokusić się o nieco więcej czasu i odpowiednie narzędzia, by raz na zawsze poradzić sobie z przeciekającą dziurą w dachu. Z pewnością nieodzowne okaże się dokupienie kilku arkuszy blachy, bądź wymiana całego fragmentu dachówki.
Punktowe uszkodzenie dachu pokrytego papą – jak naprawić?
Bardzo często zdarza się, że dachy płaskie lub nawet dachy skośne pokryte są papą lub bitumicznym gontem. W takim wypadku należy wymienić gont, arkusz uszkodzonej papy lub wypróbować naprawę z pomocą posypki papowej.
Posypka papowa jest rewelacyjnym produktem, którego używa się podczas renowacji pokryć dachowych. Tego rodzaju produkt posiada wiele cennych właściwości dekoracyjnych, jednak prócz tego doskonale chroni dach przed promieniami UV. Posypka papowa zazwyczaj łączy się z masami bitumicznymi, które po nałożeniu twardnieją. Jednak zanim to się stanie, na wierzchu rozsypuje się właśnie tę posypkę piaskową. Powierzchnia wykonana z posypki przypomina wyglądem pokrycie z papy, jednak zaletą tego produktu jest fakt, że nie posiada żadnych łączeń, które mogą w przyszłości przeciekać, bądź psuć efekt.
Jak używać posypki papowej i jakie są jej zalety?
Posypka papowa używana jest najczęściej w przypadku naprawy dachów, jednak nie tylko. Można ją stosować także do:
- posypania ostatniej warstwy hydroizolacji bitumicznej dachu, wykonanej przy użyciu masy asfaltowej,
- posypania wytopów podczas zgrzewania pap (zabezpiecza łączenia oraz znacznie poprawia estetykę),
- robót uszczelniających w budownictwie wysokim,
- wykonywania pośrednich izolacji poziomych tarasów czy balkonów,
- uszczelniania dachów,
- przyklejania blach stalowych, cynkowych i ołowianych.
Zalety posypki papowej:
- możliwość ekspresowej naprawy pokrycia dachowego,
- gwarancja natychmiastowej wodoszczelności,
- trwałe uszczelnienie miejsc przecieków,
- aplikacja możliwa w czasie deszczu,
- zwiększona żywotność pokrycia bitumicznego,
- poprawa estetyki dachu,
- ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- ochrona przed promieniowaniem UV,
- wolniejsze starzenie się dachu.
Posypka papowa to skuteczny produkt, który może pomóc podczas problematycznych usterek pokrycia dachowego. Jej niekwestionowaną zaletą jest fakt, że łatwo się ją nakłada, szybko schnie i doskonale chroni dach.
Po ostatnim grodzie nasz dach w domu był do odnowy i to od podstaw. Artykuł i informacje w nim zawarte w punkt na dzisiejszą pogoda po której można spodziewać sie wszystkiego.