Dom bez pozwolenia – fakt czy mit?

Dom bez pozwolenia dla osób, które na co dzień nie są zainteresowane tematem budownictwa, może się wydawać co najmniej podejrzany. Tymczasem istnieje wiele atrakcyjnych rozwiązań, dzięki którym można postawić dom bez koniecznych pozwoleń i w bardzo szybkim czasie. Czytaj dalej i dowiedz się, czy domy bez pozwolenia faktycznie istnieją.

Dom bez pozwolenia, może brzmieć jak próba ominięcia prawa budowlanego, lub inwestycja o podejrzanym stanie prawnym. Tymczasem coraz popularniejsze stają się nowoczesne rozwiązania w budownictwie w postaci domów modułowych czy całorocznych domów mobilnych, których w żaden sposób nie dotyczą obecne zapiski w prawie budowlanym. Jeśli interesuje Cię temat domów, w których można zamieszkać bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, powinieneś ten artykuł do końca.

Dom bez pozwolenia – o co w tym chodzi?

Najprostszym i coraz popularniejszym sposobem na zamieszkanie w domu, który nie wymaga otrzymania pozwolenia na budowę oraz zamieszkanie jest zainteresowanie się domami modułowymi. To coraz popularniejsze rodzaje obiektów budowlanych, które w niemalże całości powstają w fabryce, gdzie są tworzone od podstaw.

Tego rodzaju obiekty budowlane, zazwyczaj składają się z kilku podstawowych elementów, które są składane na miejscu, w którym będzie stał dom. Podstawą takiego domu nie są fundamenty, tylko najczęściej stalowa rama, co sprawia, że omija się część przepisów związanych z otrzymaniem pozwolenia na budowę oraz nie trzeba uzyskiwać odbiorów technicznych. W dowolnym wybranym przez Ciebie miejscu stawia się wspomnianą ramę, do której dołączane są kolejne fragmenty, takie jak: ściany, stropy, dach, a później również wszelkie niezbędne instalacje wodno-kanalizacyjn, czy konkretny rodzaj ogrzewania.

Co ciekawe, modułowe domy bez pozwolenia bardzo często są domami zeroenergetycznymi, czyli konstrukcjami budowlanymi, które nie marnują uzyskanego ogrzewania. Dzięki temu tego rodzaju domy są bardzo oszczędne. Decydując się na tego rodzaju domy, nie musisz mieć obaw przed restrykcjami prawnymi ze strony różnych urzędów. Wystarczy, że zgłosisz do właściwego urzędu informację o zamiarze budowy i to wszystko, jeśli chodzi o spełnienie formalności.

Dom bez pozwolenia – budowa

Budowa takich domów jest ekspresowa, a ma to związek z tym, że zdecydowana większość materiałów jest tworzona jeszcze w fabryce. Najczęściej od decyzji o zakupie do wprowadzenia się do gotowego domu mija zaledwie miesiąc! Technika modułowych domów bez pozwolenia polega na stosowanie prefabrykatów. W trakcie tworzenia używa się płyt drewnopochodnych do stworzenia konstrukcji, które są wypełniane pianki poliuretanowymi.

Oczywiście tego rodzaju domy są wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje, a więc nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o instalację elektryczną, instalację fotowoltaiczną, instalację wodno-kanalizacyjną, systemy HVAC wraz z rekuperatorami, które realizują funkcje wentylacji wraz z odzyskiem ciepła i wiele innych.