Przeprowadzka krok po kroku – jak zadbać o rzeczy w trakcie transportu?

Artykuł sponsorowany.

Każdy, kto chociaż raz w życiu zmieniał miejsce zamieszkania wie, że przeprowadzka to spore wyzwanie organizacyjne. Aby poczuć się pewniej, ubezpiecz swoje rzeczy na ten czas. Dowiedz się, dlaczego warto to zrobić oraz jakie towarzystwo ubezpieczeń oferuje taką usługę.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak przygotować się do przeprowadzki,
 • dlaczego warto ubezpieczyć rzeczy na czas przeprowadzki,
 • jakie formalności związane z ubezpieczeniem należy dopełnić po przeprowadzce.

Nawet jeśli powierzysz kwestię transportu dobytku profesjonalnej firmie, musisz znaleźć czas na odpowiednie zapakowanie rzeczy osobistych. Czasami jednak nawet w ten sposób nie zdołasz uchronić ich przed przypadkowym uszkodzeniem. Na taką okoliczność warto zabezpieczyć się finansowo.

Przeprowadzka – jak się przygotować?

Pierwszym krokiem do szybkiej i dobrze zorganizowanej przeprowadzki powinny być generalne porządki. Zaplanuj je na kilka tygodni lub nawet miesięcy (w zależności od wielkości obecnego domu) przed dniem, w którym zaczniesz przewożenie rzeczy. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której podczas pakowania spędzisz więcej czasu na przebieraniu ubrań czy książek i pozbywaniu się niepotrzebnych przedmiotów niż na samym przekładaniu zawartości szafek do kartonów. Dodatkowo, jeśli będziesz mieć zapas czasowy, z pewnością uda Ci się części z tych rzeczy dać drugie życie – oddając je komuś lub sprzedając w internecie.

Krok drugi to opróżnienie spiżarni z zapasów spożywczych. W zależności od tego, jak często jesz w domu, postaraj się na około dwa tygodnie/miesiąc przed przeprowadzką nie dokupować już makaronów, ryżu czy innych suchych produktów, które z pewnością masz w szafce. Z kolei ostatnie uzupełnianie zapasów w lodówce zrób około tydzień przed planowanym ostatecznym wyniesieniem się ze starego domu. W ten sposób unikniesz wyrzucania żywności, która zepsuje się w cieple oraz zaoszczędzisz miejsce w kartonach i torbach.

Gdy przyjdzie czas na pakowanie (kilka dni przed planowanym przewożeniem rzeczy), ułatw sobie zadanie, trzymając się kilku założeń:

 • rzeczy najpotrzebniejsze umieść w łatwo dostępnym miejscu,
 • stosuj oznaczanie kartonów dla porządku,
 • wykorzystaj torby i walizki, które masz w domu,
 • ubrania wkładaj do worków, a drobiazgi do kartonów.

Jeśli chodzi o kartony do przeprowadzek, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć umieszczone w nich rzeczy. Przedmioty mało narażone na zniszczenie wystarczy umieścić ciasno w kartonie i zabezpieczyć, aby nie obijały się o siebie (np. za pomocą cienkiej szmatki czy papieru). Do zabezpieczenia rzeczy kruchych użyj materiałów, które uniemożliwią przemieszanie się wewnątrz kartonów – pamiętaj o użyciu ich zarówno pomiędzy przedmiotami, jak i z góry oraz z dołu (np. folia bąbelkowa).

Ubezpieczenie mienia ruchomego podczas przeprowadzki

Rozsądne pakowanie pozwoli Ci uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Jednak prawda jest taka, że podczas przeprowadzki rzeczy mogą się uszkodzić – nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest odpowiednio zabezpieczone. Dlatego, jeśli przeprowadzka jest realizowana przez specjalistyczną firmę, warto zdecydować się na ubezpieczenie mienia w czasie jej trwania. Taką usługę znajdziesz w ERGO 7 – pakiecie, który oferuje Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. Największe zalety takiego rozwiązania to:

 • zabezpieczenie finansowe przewożonych rzeczy na wszystkich etapach przeprowadzki – w tym podczas załadunku i rozładunku,
 • ochrona Twoich rzeczy zarówno w trakcie przewożenia, jak i 48 godzin po przeprowadzce – więc przedmioty są chronione również podczas ich rozpakowywania.

Ubezpieczenie mienia w nowym miejscu – formalności

Ubezpieczenie rzeczy osobistych i wyposażenia daje ogromny komfort psychiczny nie tylko podczas przeprowadzki, ale przede wszystkim na co dzień. Dlatego warto zastanowić się nad ubezpieczeniem mienia (rzeczy osobistych i samego mieszkania) w ERGO Hestii w ramach pakietu ERGO 7. A jeżeli już teraz z niego korzystasz, powinieneś dopełnić kilku formalności:

 • ubezpieczenie nowego domu,
 • zmiana adresu do komunikacji z ubezpieczycielem – w ERGO Hestii możesz to zrobić szybko i prosto za pomocą formularza online.

Pamiętaj, że o zmianie miejsca zamieszkania trzeba zawiadomić także bank, dostawcę mediów, Urząd Skarbowy, itp.

Przeprowadzka to początek nowego etapu w Twoim życiu! Postaraj się, aby przebiegła ona w spokoju. Zadbaj o ubezpieczenie mienia podczas przewożenia rzeczy oraz w ciągu  48 godzin po nim, a z pewnością unikniesz zbędnych nerwów.

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.