Wanna wolnostojąca w łazience – najciekawsze aranżacje

W ostatnich latach wanny wolnostojące cieszą się olbrzymią popularnością. Tego typu ceramika sanitarna jest bowiem nie tylko piękna i elegancka, ale także bardzo praktyczna. Nie wymaga dodatkowej obudowy, a oferta, jaką znajdziemy na rynku, jest naprawdę zróżnicowana. Zarówno pod względem kształtów i rozmiarów wanien wolnostojących, jak i ich kolorów czy materiałów, z jakich są wykonane. Dzięki temu można za ich pomocą stworzyć w łazience wyjątkowy klimat. Jak to zrobić?

Wanny wolnostojące w dużych łazienkach – jakie ustawienie

Początkowo wanny wolnostojące były rozwiązaniem stosowanym w łazienkach przestronnych, przypominających bardziej pokoje kąpielowe. Z czasem, jako zupełna nowość i swojego rodzaju awangarda, zaczęły się one pojawiać także w sypialni lub pokojach hotelowych, dzieląc swoją przestrzeń z łóżkiem i pozostałym wyposażeniem. I trwa to do dzisiaj.

Przy takim zastosowaniu, kiedy do wyboru mamy większą przestrzeń łazienkową czy po prostu decydujemy się na instalację wanny wolnostojącej w sypialni, jej wielkość i kształt może być dowolny. I tutaj możemy kierować się naszym ogólnym zamysłem aranżacyjnym. Warto jednak postawić wtedy na duże i piękne wanny wolnostojące o nowoczesnych kształtach i cienkich krawędziach, takie jak wanna Monya Emporia. A co z ustawieniem wanny wolnostojącej w dużej łazience?

W tym przypadku także mamy olbrzymie pole manewru. Warto wziąć jednak pod uwagę również stronę praktyczną. Najważniejsze jest to, aby jej ustawienie umożliwiło swobodny dostęp do samej wanny. A z drugiej strony, żeby nie utrudniało dostępu do pozostałego wyposażenia łazienki. W przypadku dużych przestrzeni można pokusić się o montaż wanny na środku pomieszczenia. Pięknie będzie się ona prezentować również na uboczu, trzeba jednak zachować odpowiednio duże odstępy od ścian i pozostałego wyposażenia łazienki.

Wanna wolnostojąca

Aranżacje z wanną wolnostojącą w małych łazienkach

Dzisiaj mała łazienka nie wyklucza możliwości wyposażenia jej w wannę wolnostojącą. Producenci oferują bowiem tego typu wanny również w bardzo kompaktowych rozmiarach (np. wanna wolnostojąca Goya Besco czy Emporia Mega-N). Dzięki temu z powodzeniem zmieści się ona w niezbyt przestronnych pomieszczeniach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że może się to wiązać z kompromisem, polegającym na rezygnacji z kabiny prysznicowej.

Wanny wolnostojące o zaokrąglonych kształtach można ustawić blisko ściany lub delikatnie po skosie biegnącym od rogu łazienki, pozostawiając swobodny dostęp do wanny z trzech stron. Producenci ceramiki sanitarnej oferują jednak jeszcze bardziej praktyczne rozwiązania, którymi są wanny wolnostojące prostokątne – w tym wanny przyścienne (np. wanna Emilia Emporia). Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić dużo miejsca, przy zachowaniu pełnego stylu i elegancji wanny.

Jakie baterie do wanien wolnostojących

Wanny wolnostojące najlepiej współgrają zarówno pod względem praktycznym, jak i dekoracyjnym, z bateriami wannowymi wolnostojącymi. Tego typu armatura montowana jest bezpośrednio do podłogi i odznacza się niezwykle stylowym designem. Jest to rozwiązanie w pełni kompleksowe, a co ważne, tak samo, jak w przypadku wanien, dostępne w różnej gamie kolorystycznej.