Przedświąteczne porządki czas zacząć!

Uprzątnięcie domu na święta nie jest wyłącznie praktycznym aspektem spędzania czasu z rodziną. Ma w sobie również coś duchowego: oczyszczając swoje otoczenie, porządkujemy sprawy w swojej głowie. Porządki poprawiają nam samopoczucie, a wspólne obowiązki umacniają rodzinne więzi.

Plan uratuje nas wszystkich

Nie ma nic gorszego, niż chaotyczne bieganie po całym domu i robienie kilku rzeczy jednocześnie. Końcem końców nic nie będzie zrobione dokładnie, ty będziesz potwornie zmęczona i wściekła. Gruntowne sprzątanie podziel na etapy: najpierw sypialnie, pokój dzienny, wszystkie korytarze, a łazienki i kuchnię na końcu. A teraz skoncentruj się! Będziesz tworzyć listę.

Etapy

Lista spraw do zrobienia powinna dzielić się na wszystkie pokoje, które chcesz posprzątać. Pod kategorią sypialnia będzie to wymiana pościeli, pranie dywanu, odkurzanie, porządkowanie garderoby. Skreślaj to, co już zrobiłaś, wtedy łatwiej będzie ci rozplanować pracę. Może się okazać, że to, co tak cię przerażało, wcale nie jest aż tak czasochłonne, a kosz na śmieci wypełniony po brzegi w kuchni czy brudna mikrofalówka zmniejszy się do rangi spraw do zrobienia „na trzy minuty”.

Zakupy

Do spraw, które należy załatwić przed wielkim sprzątaniem są zakupy. Koniecznie zaopatrz się w środki czystości, cytrynę, sodę oczyszczoną, ocet, płyn do szyb, płyn do naczyń, odplamiacze i pięknie pachnące środki do prania. Nie zapomnij o rękawicach ochronnych, dodatkowych ściereczkach i ręcznikach papierowych do usuwania smug.

Wiele osób nie docenia pudełek, w których można ukryć niemal wszystko. Pudełka również możesz podzielić na kategorie, a przy porządkowaniu szpargałów dowolnie je układać. Zobaczysz, takie porządki zadziałają na ciebie odprężająco.

Rodzina jest najważniejsza

Do sprzątania zaproś całą swoją rodzinę. Obowiązki, w których mogą cię wyręczyć to mycie całej łazienki, mycie wszystkich sprzętów w kuchni, w tym czyszczenie piekarnika czy lodówki, odświeżanie dekoracji, mycie szkła oraz sztućców, przygotowanie obrusu, a w końcu ubierania choinki. Pamiętaj, nie wszystko musi być jak rodem z programów o perfekcyjnych paniach domu. Najważniejsze, abyś ty i twoi bliscy czuli się wspaniale ze sobą.

Gdy już mamy za sobą pranie dywanów, woskowanie podłóg, powieszone, świeżo wykrochmalone firanki wiszą w lśniących oknach, przychodzi czas na zadbanie o swój dom. W kuchni lub w salonie postaw pochłaniacz wilgoci, który dodatkowo pozbywa się nieprzyjemnych zapachów, zapal klimatyczne świece, udekoruj drzwi, okna i schody.

I pamiętaj o najważniejszym! Posprzątany dom to oznaka zmarnowanego życia, dlatego nie przekładaj spraw materialnych nad równowagę psychiczną twoją, i twojej rodziny.