Jak wybrać dobry komplet wypoczynkowy?

Komplet wypoczynkowy to w zasadzie podstawa urządzania salonu. Najczęściej składa się z kanapy oraz dwóch foteli, jednak nieraz może to być zestaw dwóch sof i foteli, albo sofy, fotela i pufy. Dzięki dużej liczbie kombinacji praktycznie każdy może wybrać odpowiedni komplet do swojego salonu. Na co jednak warto zwracać uwagę?

Układ i wymiary

To absolutna podstawa. W końcu naprawdę ciężko będzie dobrać odpowiedni zestaw wypoczynkowy, nie wiedząc, co jest potrzebne i w jakim stopniu można sobie pozwolić w kwestii rozmiarów. Warto tutaj na pewno wziąć pod uwagę ilość domowników — przy większej liczbie należałoby dobrać większą kanapę. Dla samotnej pary natomiast dużo wygodniejsza może okazać się pufa zastępująca drugi fotel. Nie można także zapominać o parametrach pomieszczenia. Wypadałoby znać jego rozmiary, a także orientować się w możliwościach rozłożenia mebli tak, aby nie okazało się, że któryś z nich przykładowo blokuje drzwi czy możliwość swobodnego poruszania się po salonie.

Odpowiedni materiał

Wybór materiałów, z których wykonany został komplet wypoczynkowy to w większości przypadków kwestia indywidualna. Jedni wolą łatwe w czyszczeniu skóry, a inni mniej podatne na poważne uszkodzenia tradycyjne tapicerki. Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, że nie ma ważniejszej kwestii niż wygoda. W końcu, po co komu piękny fotel, jeśli jest on na tyle niewygodny, że wręcz nie nadaje się do siedzenia? Warto pamiętać o ergonomii i przy wyborze kierować się tym czy komplet jest odpowiednio wyprofilowany, czy jest wystarczająco sprężysty i czy na pewno będzie wygodny niezależnie od pozycji.

Jakość wykonania i niezawodność

Kupując komplet wypoczynkowy, większość osób postanawia zainwestować w niego niemałą sumę swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Dlatego też dobrze byłoby korzystać z niego jak najdłużej i nie martwić się o jego stan. Wbrew pozorom nie trzeba spędzić pięciu lat na kanapie, aby móc, chociaż częściowo określić jej trwałość.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakich materiałów użyto przy produkcji. Czy jest to na przykład dobra jakościowo i sprawiająca wrażenie trwałej tapicerka, czy też tańszy materiał, który prawdopodobnie zacznie się przecierać po niedługim czasie. Oprócz obicia warto także przyjrzeć się spasowaniu elementów. Większa dbałość w takim aspekcie zazwyczaj sugeruje znacznie lepszą jakość wykonania całego mebla. Jeśli komplet wypoczynkowy jest wyposażony na przykład w funkcję spania, należy zawsze sprawdzić jak działa mechanizm rozkładania.

Nowe czy używane?

Porównując oferty zestawów dostępnych w naszym budżecie, czasem warto przyjrzeć się także meblom używanym. Może się zdarzyć, że ktoś wystawia wysokiej klasy produkty w idealnym stanie za grosze, ponieważ zależy mu na szybkim pozbyciu się zajmującego sporo miejsca zestawu. Rozsądnym wyjściem będzie wizyta na portalu ogłoszeniowym i przejrzenie, jakie są aktualnie ogłoszenia: zestawy i komplety wypoczynkowe. Pozwoli to szybko porównać ceny, zawartość kompletów, a także sprawdzić jakie marki dostępne są w określonym budżecie. Często na takich stronach pojawiają się także zupełnie nowe meble w cenach niższych niż aktualnie w sklepach.

Wybór kompletu wypoczynkowego nie jest prostym zadaniem i nie powinno się robić tego na szybko. Trzeba postawić na meble dobrze komponujące się z ogólną stylistyką pomieszczenia, ale jednocześnie pamiętać o ergonomii i odpowiedniej trwałości. Dobrym pomysłem może okazać się kupno używanych mebli, dlatego nie zaszkodzi porównać ofert na portalach ogłoszeniowych.